Holandija porazila Tursku

July 7, 2024, 6:30 am

Nizozemska je porazila Tursku u utakmici četvrtfinala Evropskog prvenstva rezultatom 2:1.

Već u prvoj minuti Nizozemska je imala šansu kada je Memfis Depaj ušao u kazneni prostor i uputio udarac, ali je lopta otišla preko gola. Definitivno su na početku Nizozemci u potpunosti kontrolisali igru, a najveći pritisak bio je na zadnju liniju Turaka.

Dobro se transformisala Turska u napadu, Salih Ozčan je u 11. minutu došao do lopte i probao da ugrozi Barta Verbrugena sa nekih 18 metara, ali je gađao preko gola.

U 15. minutu imao je Kodi Gakpo šansu i bio je u skoku, ali se sudario sa štoperom turske reprezentacije, a u 22. minutu imala je Turska priliku kada je iznudila korner. Arda Guler izveo je udarac iz ugla, ali siguran je bio Verbrugen.

Hakan Čalangolu je u 32. minutu nabacio loptu u šesnaesterac iz slobodnog šuta, centaršut je bio dobar, ali je golman izašao i presjekao mu loptu.

Guler je uputio izvanredan centaršut u šesnaesterac gdje se Samet Akajdin visoko podigao i zakucao loptu od prečku u gol za 1:0 za ”lale”.

Promjena nije bilo i ekipe su na odmor otišle vođstvom Turske 1:0.

Imala je Turska sjajnu priliku da udupla vođstvo u 56. minutu kada je Guler šutao iz slobodnjaka i pogodio lijevu stativu.

Sjajna posjećenost bila je inače na ovoj utakmici, preko 70.000 ljudi sjedilo je na tribinama.

U 63. minutu Depaj je pucao s ruba šesnaesterca, ali nije ozbiljnije zaprijetio golmanu jer mu je šut blokiran.

Sjajni Gakpo doveo je Nizozemce do vodstva u 76. minutu. Denzel Damfriz poslao je loptu u šesnaesterac, a dočekao ju je sjajni Gakpo. Zabio je nisko po sredini gola za rezultat 2:1.

Semih Kiličoj pokupio je centaršut unutar šesnaesterca i brzo uputio udarac po sredini gola. Njegov obečavajući pokušaj zaustavio je u 91. minutu Verbrugen sa zadivljujućom obranom.

Utakmica je završena bez promjena i Nizeozemska je otišla dalje. Polufinalni meč će igrati protiv Engleske, piše Meridian sport.

(Nezavisne – Foto: Tanjug/AP)