Nakon što je Vlada Republike Srpske stavila van snage Izvještaj Komisije za istraživanje dogadja u i oko Srebrenice od 10. do 19. jula 1995. godine iz 2004, a NS RS prije pet dana odlučila da sačini novu Komisiju za Srebrenicu, koja bi trebala da obuhvati i stradanje Srba, pitanje koje se nameće je da li će se i u rad nove komisije ponovo upetljati medjunarodna zajednica i da li ce na njeno formiranje uticati reakcija Stejt departmenta?
Političari iz Republike Srpske smatraju da neće, te da stav State departmenta, da je ovo revidiranje istorije, neće bitno uticati na odluke NS RS i Vlade Srpske. Predsjednik Milorad Dodik kaže da RS želi nezavisan izvještaj.
– Mi želimo da to bude jedna komisija od koje će Republika Srpska prhvatiti izvještaj, kako god ga oni napišu, ali to bi bilo neophodno da i drugi naprave. Ne vidim razloga zašto je uopšte reagovao Stej department osim da tamo još uviek sjede recidivi stare administracije, koja reaguje na ovaj način. Inače, da je to politika Trampa i integrisanog Stejt departmenta, onda bi imali sigurnu podršku da se dođe do istine – smatra Milorad Dodik, predsjedik Republike Srpske.
Ni bivši predsjednik RS Dragan Čavić, danas narodni poslanik, ne vidi ništa posebno prijeteće u stavu Stejt departmenta.
– Nema potrebe za takvim vrstama reakcija, je ovo nije negacija ničega što se dogodilo, ali je negacija onoga što se nije dogodilo, a smatra se da se dogodilo – kaže Dragan Čavić, predsjednik NDP-a.
I Dodik i Čavić kažu da će u rad nove Komsije biti uključeni razni stručnjaci, koji bi mogli da pomognu u rasvjeljavanj događaja u Srebrenici. Čavić smatra da će nova komisija pozvati razne kredibilne međunarodne predstavnike iz svijelog svijeta.
– Jedan krug američkih intelektualaca se takođe bavio ovim pitanjem i njihovo gledanje događaja u Srebrenici je potpuno različito od zvanične politike Stejt departmenta. Ovim događajima se bavila i komisija francuskog parlamenta, holandska vlada, UN, NATO, mnog su vodili istragu, pa u čemu je problem da istragu vodi i Vlada Republike Srpske – kaže Dragan Čavić, poslanik NDP-a.
Predsjednik Srpske ponavlja da Republika želi nezavisnu komisiju.
– Mi ne komuniciramo sa vladama o tome, jer onda ne bi bila nezavisna komisija, nego sa jakim pojedincima, sa jakim stručnim i moralnim integritetom i nekoliko njih je već prihvatilo. Razgovaramo i sa jednim od bivših sudija Haškog tribunala. Vidjećemo da li će prihvatiti – kaže predsjendik Republike Srpske Milorad Dodik.
Iz RS jasan stav – želimo istinu o stradanju u Srebrenici.
– Nema istine ako nije cjelovita. Mora biti sveobuhvatna istina i istina za sve. Ako to neko kvalifikuje kao loše djelo, to govori samo da su htjeli da zadrže stereotip koji je bio lažan o svemu tome – rekao je predsjendik Republike Srpske.
Podsjećamo, odmah nakon odluke NS RS da stavi van snage izvještaj Komisije za Srebrenicu iz 2004. i formira novu koja bi obuhvatila i stradanje Srba, oglasio se State Department, stavom da je odluka Narodne skupštine korak u pogrešnom smjeru, pokušaji da se revidiraju činjenice iz prošlih ratova, poriče istorija i politizuje tragedija.
(TV K3)