Hoće li parlament Srpske oteti funkcionerima „bijeli hljeb“ iz usta

December 10, 2022, 8:48 am

Formiranjem novog saziva Narodne skupštine Republike Srpske u fokus se vratila stara priča – treba li ukinuti „bijeli hljeb“ i koliko će navedena privilegija ovaj put da „olakša“ budžet Srpske.

Naime, prema važećim zakonima, izabrani funkcioneri u Srpskoj po završetku mandata imaju pravo da u narednih 6 mjeseci primaju platu, uključujući poreze i doprinose koje idu na nju. Naknada se ukida ako se u tom periodu zaposle na neodređeno na drugom mjestu.

To pravo imaju predsjednik, premijer, ministri, njihovi zamjenici, savjetnici, te poslanici u NSRS, delegati u Vijeću naroda RS, odbornici u lokalnim skupštinama, gradonačelnici, načelnici opština i njihovi zamjenici, predsjednici skupštine grada, predsjednici skupštine opštine, potpredsjednici skupštine grada i potpredsjednici skupštine opštine.

Osim njih, pravo na platu po prestanku funkcije imaju i sva druga lica koja bira NSRS, a to su desetine funkcionera entitetskih i državnih tijela.

Već sada je poznato da je 20 poslanika bivšeg saziva Narodne skupštine Republike Srpske ostvarilo pravo na “bijeli hljeb”, a svaki od njih koštaće nas oko 18.000 KM.

Zanimljivo je da je među onima koji će primati „bijeli hljeb“ i milioner Miladin Stanić, ali i Nevenka Marilović, poslanica SDS koja je zakletvu položila u oktobru ove godine i učestvovala na svega dvije ili tri sjednice.

Poslanica PDP, Tanja Vukomanović već je najavila da će ova stranka predložiti ukidanje „bijelog hljeba“, te je izrazila očekivanje da će prijedlog biti podržan.

Da to nije nemoguće, dodaje ona, pokazuje primjer iz 2017. godine kada je Savjet ministara ukinuo ovu privilegiju na nivou Bosne i Hercegovine, a kada je na vlasti bila sadašnja opozicija, uključujući i PDP.

– Podsjećam da su poslanici PDP ranijih godina predlagali da se ova privilegija ukine i na nivou Republike Srpske, ali to nije bilo podržano. S obzirom na posljedice inflacije i krizu u kojoj se nalazimo, nadam se da će kolege narodni poslanici iz ovog sastava podržati ukidanje ovog „hljeba bez motike“, te da ćemo svi zajedno bar malo vratiti nadu građanima i postati saziv koji se unaprijed odrekao svojih privilegija i postao primjer nekim sljedećim sastavima parlamenta – poručuje Vukomanovićeva.

Da je u prošlosti bilo inicijativa o ukidanju „bijelog hljeba“ nije nikakva novost.

Osim opozicije, ukidanje je u prošlom sazivu NSRS tražio i poslanik Milan Petković iz Ujedinjene Srpske, stranke koja je dio vladajuće koalicije.

On je prije dvije godine predložio dva nacrta zakona čijim usvajanjem bi se stekli uslovi za ukidanja “bijelog hljeba”, ali ni njegov prijedlog nije dobio potrebnu podršku poslanika, iako je njegova stranka dio vladajuće većine.

Da li se nešto u međuvremenu promijenilo i da li bi ovaj saziv NSRS mogao podržati inicijativu da se ukine famozni “bijeli hljeb”, oko kojeg već godinama traje žestoka rasprava u javnosti, ili će to biti kamen spoticanja i razlog za nova politička prepucavanja i u narednom periodu?

Politički analitičar Nebojša Tojagić je skeptičan.

On ističe da nakon svakog izbornog ciklusa dolazi do pokretanja iste inicijative koju vladajuća većina odbaci.

Ne bi se ništa, kaže on, promijenilo ni da imamo opozicionu većinu, odnosno kada bi došlo do neke promjene vlasti.

– Mislim da bi i dalje se zadržala stara praksa zadržavanja „bijelog hljeba“. Ne vidim ni volju ni želju, ni sa jedne strane, da se tu nešto drastičnije promijeni. Objektivno i sadašnja vlast i opozicija su imali prilike u prošlosti da pokažu volju za jednom takvom odlučnijom akcijom, ali je nisu iskoristili – zaključuje Tojagić.

Srpskainfo

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *