Ko su prevaranti u poljoprivredi? Da li je glumljenju uzornih poljoprivrednika i domaćina došao kraj i hoće li kontrole u poljoprivrednom sektoru napokon odvojiti žito od kukolja? Ovo su pitanja na koje još nema odgovora, nakon podataka da među poljoprivrednicima Srpske postoje oni koji su uzimali subvencije za žito, a nisu posejali ni zrno pšenice.
Prevaranata u poljoprivredi definitivno ima. To je pokazala poslednja kontrola korištenja podsticaja za sjetvu pšenice, koju su proveli terenski timovi Agencije za agrarna plaćanja RS. Kontrolisano je oko pet odsto, odnosno 142 korisnika podsticaja u deset opština RS i ispostavilo se sljedeće:
– Kod 20 odsto korisnika smo konstatovali da uopšte nemaju zasijanu pšenicu, što je preko 30 odsto ukupno prijavljenih površina. Prema zahtjevima Udruženja poljoprivrednih proizvođača i samo Pravilniku uručena rješenja o izsključenju iz podsticaja u naredne dvije godine, kao i ono što je u ovoj godini isplaćeno, eventualno da bude vraćeno. Kontrolisana lica imaju pravo žalbe, ukoliko se budu žalili u drugom stepenu će odlučivati Ministarstvo. Uglavnom, imena oni koji pravosnažno budu utvrđeni da nisu imali zasijane površine, biće objavljeni na sajtu Ministarstva – kaže Savo Minić direktor Agencije za agrarna plaćanja Republike Srpske.
Prema procjenama, unazad pet godina koliko se daje podsticaj, oni koji su ga dobijali na neispravnoj osnovi, iz poljoprivrednog budžeta odvukli su 3,5 miliona maraka, mada predsjednik Udruženja mljekara Vladimir Usorac, koji pozdravlja kontrole, smatra da se u cijelom poljoprivrednom sektoru radi o mnogo više novca – bar deset miliona maraka. Navodi i primjer sumnje u zloupotrebu “plavog dizela”, jer kaže prošle godine bilo je 23.000 korisnika regresirane nafte u Srpskoj, dok ih je ove godine svega 11 hiljada.
– Ako uzmemo da 20-ak odsto podsticaja se zloupotrebljava, to nisu male pare, to je negdje oko deset – 14 miliona. Sa tim parama mogu se uraditi velike stvari. Ne očekujemo mi da će preko dana biti sve otkriveno i sankcionisano, očekujemo da to bude ozbiljan process i da kroz taj process iščistimo one koji se ne bave pojoprivredom – kaže Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mljekara.
U Agenciji za agrarna plaćanja kažu da kontrole još traju i da na pšenici neće stati. Kontrolišu i zasijane površine soje i najavlju kontrole kapitalnih investicija, mehanizacije, rokova termičkih i dinamičkih pravila za tovove, voća, povrća i svih mjera koje budu predmet podsticaja.
Kontrole su dokazale nepravilnosti, ali još ostaje pod znakom pitanja hoće li u poljoprivrednom sektoru napokon odvojiti žito od kukolja?
(TV K3)