Među vakcinama koje su se pokazale efikasnima u većem procentu od 90 posto jedina nada za BiH u ovom trenutku je vakcina kompanije Moderna koja je jednostavna za distribuciju, jer se može čuvati na standardnim temperaturama u frižideru i do mjesec.
Ipak, u svijetu već kruže informacije da su Pfizerova i Modernina vakcina rezervisane za razvijenije zemlje, dok manje bogate države računaju na AstraZenecovu vakcinu koju razvijaju naučnici Univerziteta u Oxfordu.
Ne spominju se nabavke frižidera
U svakom slučaju, većina zdravstvenih ustanova u BiH ne može se pohvaliti frižiderima koji podržavaju izuzetno niske temperature. Glasnogovornik JU Dom zdravlja Kantona Sarajevo kazao nam je da sarajevski domovi zdravlja imaju samo frižidere u temperaturnom rasponu od plus dva do plus 8 stepeni, što je dovoljno za vakcine koje su predviđene za ovakve temperature.
“Međutim, i u ovom hladnom lancu nemamo veliki kapacitet u slučaju da u ovim frižiderima budemo morali čuvati vakcine protiv koronavirusa koje se mogu skladištiti na ovim temperaturama”, kazali su nam iz JU Dom zdravlja KS, dodavši da još niko ne govori o nabavkama bilo kakvih frižidera.
Da frižideri ili suhi led trenutno nisu predmet interesa vlasti, potvrdili su nam i iz Zavoda za javno zdravstvo KS.
“Mi čekamo instrukcije Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH, prema kojma ćemo i postupiti. Trenutno nemamo nikakve zvanične instrukcije koji i kakvi frižideri nam trebaju. Nova vakcina će biti izazov za sve nas”, kazala nam je epidemiologinja sarajevskog Zavoda Aida Pilav.
Ministarstvo civlinih poslova BiH u pregovorima
Iz Ministarstva civilnih poslova BiH odgovorili su nam da je u završnoj fazi odabir kompanije koja će izvršiti usluge skladištenja i transporta vakcina u BiH.
Napominjući kako je izuzetno važno da je BiH dio COVAX mehanizma za nabavku vakcina, inicijative kojom koordiniraju Svjetska zdravstvena organizacija, GAVI fondacija i Koalicija za epidemiološku spremnost za inovacije, iz Ministarstva civilnih poslova BiH ističu da je naša zemlja potvrdila spremnost da se u portofolio COVAX inicijative uvrste, između ostalih, i vakcine zasnovane na mRNA platformi, kao što su Pfizerova i Modernina vakcina.
“Vodeći računa o izuzetno zahtjevnom temperaturnom režimu Pfizerove vakcine, Ministarstvo civilnih poslova BiH će, slijedeći potrebu multisektorskog pristupa ovoj i svim nadolazećim aktivnostima u sklopu COVAX inicijative, održati hitan i zajednički sastanak s nadležnim institucijama. Zaključci sa sastanaka će biti u direktnoj vezi sa svim budućim aktivnostima u sklopu COVAX inicijative kojima ce se težiti optimalnoj mjeri koja se s jedne strane odnosi na potrebu dolaska vakcine u BiH, kao jednog od glavnih alata u borbi protiv COVID-19 zaraznog oboljenja, a s druge strane potrebe za pravilnim, potrebnim i mogućim procedurama ulaska, skladištenja i transporta vakcine u BiH”, kazali su nam iz Ministarstva civilnih poslova BiH.
Pfizerova vakcina, ali i druge potencijalne vakcine prvo će morati dobiti odobrenje Savezne agencije za hranu i lijekove. Nakon toga one trebaju dobiti odobrenje Evropske agencije za lijekove, i tek nakon toga moći će biti primjenjivane u zemljama EU.
Ipak, u svakoj zemlji van EU vakcine će morati proći i provjere domaće regulatorne agencije, odnosno u našem slučaju Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH.
Nadležni u BiH još nisu spomenuli potrebe nabavke frižidera ili suhog leda za skladištenje na niskim temperaturama. Nadati se da će se to desiti nakon sastanka učesnika COVAX inicijative s bh. predstavnicima.
Nedavna pisanja svjetskih medija sugerišu da su brojne zemlje u razvoju u potrazi za suhim ledom kako bi obezbijedile hladne lance za skladištenje vakcina, najprije Pfizerove. To je poseban izazov za siromašnija društva jer je proizvodnja ugljikovog dioksida (CO2) izuzetno rijetka, a troškovi i opasnosti isporuke ogromnih količina suhog leda predstavljaju veliku prepreku.