Pivljani su danas od Pivskog manastira do Crkve Svetog Jovana Krstitelja u Plužinama prepješačili oko 10 kilometara gdje su prisustvovali molebanu i litiji
Kolonu su predvodili igumani Pivskog i manastira Zagrađe Jeftimije i Lazar, paroh iz Plužina Miroslav Mihailović i arhimandrit kijevsko-pečerske larve Petar Petrić.
Arhimandrit Petar naglasio je da je Crna Gora najveći pravoslavni hram na svijetu i da oni koji su postavljeni od naroda treba da čuju glas koji im poručuje da ne diraju ono što se dirati ne smije.
Prema njegovim riječima, u Crnoj Gori su vaskrsnuli i vjera i narod, a praznik vaskrsenja je uvijek praznik pobjede.
Učesnici litije poručili su da neće dati svetinje. Protojereh stavrofor Miodrag Todorović iz Nikšića rekao je u besjedi da bi se narod, ako da svetinje, narugao slavi, prošlosti, sadašnjosti i budućnosti.
“Ovi koji su donijeli ovaj propis da od svetinja prave trgovačke dućane nisu svjesni da su to donijeli protiv sebe, svoje duše, protiv svojih bližnjih, predaka i potomaka”, istakao je Todorović.
Od Pivskog manastira do Plužina danas je donesena identična kopija Presvete Bogorodice Pečerske koja je na zapad Ukrajine došla 1595. godine kao dar naroda braći u Crnoj Gori.
Ta ikona će se nalaziti u Manastiru Zagrađe dok NJegovo preosveštenstvo mitropolit crnogorsko primorski Amfilohije ne donese odluku gdje će biti njeno stalno mjesto.
Sveštenstvo je večeras predvodilo litiju u Danilovgradu, a sveštenik Boris Brajović rekao je da se sada onavlja Crna Gora, da svetinje neće dati i da je Bog sa njima, te da se nemaju čega plašiti.
Litija je poslije molebana u Crkvi Sveta Trojica i Starom Gradu u Budvi krenula ka Crkvi Svete Petke. U litiji je više hiljada ljudi, a predvodi ih predsjednik opštine Marko Carević.
Litije koje čine vjernici svih uzrasta krenule su iz Ledenica, Dragoševog sela, Orahovca, Kostanjice i Morinja ka Risnu.
Na Sopotu su se ove litije susrele sa litijom Risna, te su se zajedno uputili na moleban Presvetoj Bogorodici koji služi Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije
Srna
Foto. Srna