Ministarstvo odbrane ne poštuje pravilnike Savjeta ministara BiH o broju i strukturi motornih vozila koje može da ima, pa se dešava da imaju previše putničkih automobila, a manjak specijalizovanih vozila za Oružane snage.
Prema Pravilniku Savjeta o uslovima nabavke i načinu korištenja službenih vozila u institucijama BiH, ovom Ministarstvu je dato pravo na korištenje 22 službena vozila i to 4 vozila niže klase, 13 vozila niže srednje klase, 4 vozila srednje klase, te jedno vozilo više srednje klase.
Takođe, Ministarstvu je odobren Pravilnik o broju, uslovima nabavke, načinu korištenja i određivanja osoba s pravom korištenja službenih specijalizovanih vozila.
Međutim, uvidom u dostavljenu bazu podataka o vozilima s 31.12.2023. godine, konstatovano je značajnije odstupanje u broju vozila kojim raspolažu Oružane snage BiH u odnosu na broj vozila predviđen internim aktom koji je na snazi.
-Na primjer, AA putničko motorno vozilo – raspolažu 201 vozilom, dok je internim aktom predviđeno 165 vozila, ali konstatovano je i da Oružane snage BiH raspolažu značajno manjim brojem specijalizovanih vozila od predviđenog broja ili da čak ne raspolažu ni s jednim specijalizovanim vozilom u odnosu na planirani broj (npr. DF sanitetsko terensko vozilo – raspolažu s 50 vozila, a internim aktom predviđeno 109 vozila, BO teretno m/v- hladnjača – predviđeno 14 vozila, dok u Oružanim snagama BiH ne raspolažu navedenom vrstom vozila i sl.) – navela je Glavna služba za reviziju javnog sektora BiH u finanijskom izvještaju za Ministarstva odbrane BiH za 2023.
Korištenje vozila 24 časa
Prema internoj evidenciji, u Ministarstvu je za 4 vozila utvrđeno pravo korištenja za službene potrebe kontinuirano tokom 24 sata dnevno u radne i neradne dane.
Kontrolom naloga za službena vozila revizija je utvrdila da se u određenom broju slučajeva sadržaj obrasca putnog naloga za vozilo koje koristi Ministarstvo ne popunjava u potpunosti. Tačnije, uočeno je da nema pečata i potpisa dobavljača niti se unosi stanje kilometar sata prilikom točenja goriva, ne upisuje se vrijeme trajanja vožnje, evidentirane su tzv. loko vožnje od preko 160 kilometara…
–Sve navedeno povećava rizik nenamjenskog korištenja službenih vozila – upozorava revizija koja je ministarstvu na čijem je čelu ministar Zukan Helez, dala mišljenje s rezervom.
Remont helikoptera kao “Zidanje skadra na Bojani”
Ministarstvo je tokom 2023. godine raspolagalo s 8.950.768 KM sredstava za četiri višegodišnja kapitalna projekta. Jedino su potrošili 232.943 KM na projekt „Perspektiva“, odnosno zbrinjavanje vojnika nakon odlaska iz službe.
U ostalim projektima ništa nisu potrošili, a najkontroverzniji je remont helikoptera za šta na računu stoji 7,48 miliona KM.
Prva odluka bila je za period 2013 – 2014. godina i odobreno je 7.480.000 KM za remont četiri helikoptera. Međutim, ništa nije urađeno pa je odluka produžena do 2015. godine, ali je i broj helikoptera s četiri smanjen na dva.
Kako nije bilo moguće provesti javnu nabavku zbog dugih procedira i brojnih žalbi, odluka o remontu je stalno prodžavana, zaključno sa 2021. Iznos koji je odobren tokom godina ostao je isti, a onda još jedan problem.
Ministarstvo je provelo istraživanje tržišta te utvrdilo da navedeni iznos nije dovoljan za remont oba helikoptera zbog značajnog rasta cijena na tržištu te procedura ugovaranja nije ni pokrenuta. Dakle, počelo se sa četiti helikoptera, da da kraju iznos nije dovoljan ni za servisiranje dvije letjelice.
Tokom prethodne godine Ministarstvo je tražilo novo produženje roka i i stavljanju van snage Odluke iz perioda 2013 – 2014. godine.
-Prijedlog Ministarstva je bio da se sredstva iz ovog projekta preusmjere na već odobrene višegodišnje projekte nabavke helikoptera (4.895.000 KM) i školovanje oficira vojno-evidencione specijalnosti avijacija (2.585.000 KM). Prijedlog odluke nije usvojen s obzirom na to da je povučen s dnevnog reda sjednice Savjeta ministara BiH – navodi se u izvještaju.
Javne nabavke
Mnoge nezakonitosti uočene su u javnim nabavkama, a posebno u onima koje su provođene po hitnom postupku, na šta je protekle godine potrošeno čak 849.788 KM. Najvećim dijelom na nabavku hrane (390.890 KM) i tekućeg održavanja zgrada, vozila i opreme (349.320 KM), a predmet hitnih nabavki su bile i uniforme, materijal za čišćenje, ogrjev, motorno ulje, obrasci, papir…
Kao razlog, MOD BiH je navelo da je prebama za robama koje Ministarstvo nema trenutno na zalihama, odnosno robama i uslugama za koje ne postoji važeći ugovor o nabavci.
-Navedeno može upućivati na neefikasnost Ministarstva u provođenju postupaka javnih nabavki, nedovoljna pokrivenost potreba za određenim robama i uslugama koje su predmet postojećih ugovora što ukazuje na slabosti u planiranju javnih nabavki te nepravovremeno pokretanje procedura. Sve to su razlozi koji se povezuju sa ugovornim organom i slabostima u njegovoj organizaciji procesa javnih nabavki – ukorili su revizori nadležne u Ministarstvu odbrane BiH.
Vecernjenovosti.ba (Foto: arhiva)