Јohanes Han bio je vrlo precizan u pogledu obaveza i rokova za njihovo ispunjavanje. Ponuda sadrži kandidatski status naredne godine naravno ako bh. vlasti ispune pomenute ciljeve, a onda dolaze strane investicije, IPA fondovi, nova radna mjesta. Iako je odbio da ukaže na krivca zbog dosadašnjeg zastoja, premijerka Srpske Željka Cvijanović otvoreno je rekla da ponuđeni model mehanizma koordinacije usvojen na sjednici Savjeta ministara 26. januara nema šansu da preživi.
Evropska komisija očekuje od bh. vlasti da do kraja aprila ili početka maja konačno s dnevnog reda budu skinuta sporna pitanja. Usaglašavanjem mehanizma koordinacije i SSP-a te objavljivanjem rezultata popisa otvara se mogućnost dobijanja statusa kandidata krajem 2017-te.
Komesar Han tvrdi da od domaćih zvaničnika nije tražio objašnjenja zbog čega ova pitanja do sada nisu bila riješena. “Nisam ovdje da utvrđujem i pronalazim krivca, već da izrazim podršku i vrlo jasno da podcrtam šta je potrebno da se uradi. Mislim da svako može uživati u plodovima pozitvnih rezultata i jednako tako da snosi dio odgovornosti za neuspjeh”, istakao je Han.
Odgovornost za neusvajanje usaglašenog mehanizma koordinacije isključivo je na Savjetu ministara BiH –poručila je nakon sastanka premijerka Željka Cvijanović i naglasila da ne može pristati na mehanizam koji Srpsku čini nevidljivom. “Evropski put podrazumijeva korelaciju, interakciju različitih nivoa cvlasti.
To znači da se ne može odlučivanje bez Republike Srpske, mi ne treba u ovoj zemlji da bježimo od konsenzusa i njen mir počiva na toj riječi”, rekla je Cvijanović.
Predsjedavajući Savjeta ministara Denis Zvizdić ne odustaje od stava da je donesena odluka o mehanizmu koordinacuije na sjednici sakrivenoj od javnosti, dobra. “Nalazimo se u fazi razgovora o tome da je Savjet ministara usvojilo mehanizam kordinacije i ostajemo pri tome da je dobro ali da prihvatimo određene sugestije”, istakao je Zvizdić. “Zašto nismo sjeli kada je bilo vrijeme i razgovarali o mehanizmu nego nas ubjeđuju da je dobro, a onda nas zovu da razgovaramo jer znaju da nije dobro”, naglasila je Cvijanović.
Sa komesarom Hanom entitetski i bh. zvaničnici razgovarali su o donošenju strategija u oblasti poljoprivrede, ekologije i transporta koje otvraju put do IPA fondova. Premijerka Srpske naglašava da u tim oblastima entiteti imaju nadležnost zbog čega treba definisati njihovu ulogu pri formiranju koordinacijskih tačaka. “Nije problem da se napravi koordinirajuća tačka, to zaista nije problem, ali je problem da se na neki način razvlasti ili učini nevidljivom Republika Srpska koja je sastavni dio te strategije”, istakla je Cvijanović.
Iz poruka komesara Hana vidljivo je da je objavljivanje rezultata popisa stanovništva važno kao i usvajanje usaglašenog mehanizma koordinacije. Umjesto da bude osnov za definisanje ekonomsko-socijalne politike, strateškog planiranja popis je postao pitanje numeričkog prebrojavanja konstitutivnih naroda – rekla je premijerka Srpske.