Prema nezvaničnim informacijama, “Nis promet” je samo jedno od nekoliko napadnutih preduzeća. Izvor blizak istrazi je kazao da je do sada u Banjaluci zaražena računarska mreža nekoliko preduzeća, a neki od vlasnika su platili traženi iznos.
U preduzeću “Nis promet” potvrdili su da im je zloćudni virus blokirao cijelu arhivu od 2002. godine i tako pričinio veliku štetu te onemogućio normalan rad. I s obzirom na štetu, kažu da nisu pristali na ucjenu i sve su prijavili policiji te su odlučili da hakeru neće platiti traženi novac, a i sumnjaju da bi im to pomoglo.
Izvor blizak istrazi rekao je da su računari preduzeća “Nis promet” zaraženi putem internet mreže i da se ne zna odakle je stigao virus.
Ovaj izvor je objasnio da je haker na zaraženom računaru na ekranu monitora postavio poruku u kojoj piše da je računar blokiran i da vlasnik, ukoliko želi svoje podatke natrag, mora da kupi dva novčića elektronske valute bitkoin i to s naloga koji oni pošalju. Vrijednost svakog bitkoina je 500 dolara, a u poruci na ekranu postavljena su i uputstva za kupovinu bikoina.
– Na sličan način zaraženo je više računara u svijetu i Banjaluci. Znam da je u Banjaluci jedan čovjek platio traženi novac i dobio “kod” kojim je odblokirao svoje računare. Međutim, u drugom slučaju i pored plaćanja vlasnik računara nije uspio da povrati svu bazu, već samo pola – rekao je izvor blizak istrazi.
U banjalučkom Centru javne bezbjednosti su kazali da im je ovaj slučaj računarske prevare prijavljen 9. februara.
– Nepoznata osoba ušla je u zaštićenu računarsku mrežu preduzeća “Nis promet” i blokirala računare virusom. Da bi oslobodila zaražene računare, nepoznata osoba je tražila 1.000 dolara. Policija je izuzela zaraženi računar i u toku je istraga s ciljem otkrivanja počinilaca ovog djela – rekli su u banjalučkoj policiji.
Stručnjaci za računarsku tehniku su jednoglasni da je u ovoj tehnologiji, koja je danas neizostavni dio života ali i poslovanja, ogroman novac.
– Hakeri nastoje da zarade na tuđoj muci. Nije se jednom desilo da prodru u najčuvanije vojne i bankarske sisteme, tako da je upad u računarsku mrežu preduzeća koja nije na tom nivou zaštite za njih lak zalogaj. Problem je kako se boriti protiv njih – rekao je jedan od računarskih stručnjaka koji nije želio da mu ime objavimo.
“CTB Locker”
“CTB Locker” je opasan virus, a verzija kojom je napadnuto preduzeće “Nis promet” napravljena je krajem januara. Riječ je o kodiranom virusu koji je u posljednje vrijeme zarazio veliki broj računara u svijetu. Stručnjaci kažu da ga je za sada nemoguće dekodirati bez uputstva onoga ko ga je i sastavio jer je brži od većine postojećih antivirusnih programa.
(Glas Srpske)