Golčevski je potvrdio da je holandska policija pokrenula nezavisnu istragu o ovom događaju.
On je u ime Haškog tribunala porodici generala Praljka uputio izraze saučešća.
Praljak je danas u sudnici Haškog tribunala tokom izricanja presude popio, kako se sumnja, otrov.
Praljak je, kada mu je potvrđena prvostepena presuda i kada je osuđen na 20 godina zatvora, ustao i rekao da nije ratni zločinac.
– Slobodan Praljak nije ratni zločinac. S prezirom odbacujem vašu presudu – rekao je Praljak, pa podigao bočicu i nešto popio.
Iako mu nije bio uključen mikrofon, njegove riječi čule su se i u TV prenosu. Bočicu je uzeo iz džepa.
Ovom haškom osuđeniku je prvo ukazana ljekarska pomoć u zgradi suda, a potom je vozilom hitne pomoći prevezen u bolnicu gdje je i umro.
Nataša Favo Ivanović, advokat Slobodana Praljka, rekla je da bi neko u Hagu morao da odgovara zbog onog što se desilo i dodala da uopšte nema ideju kako je moguće da je Praljak unio otrov u sudnicu.
“Stvarno nemam ni najmanju ideju kako je to moguće. Јedino što vas mogu podsjetiti kako je predsjednik Srbija Slobodan Milošević isto imao svašta u zatvoru, jer je, u principu, bezbjednost ista u pritvorskoj jedinici Ševeningena kao i u Tribunalu. Prema tome, ništa se očigledno nije promijenilo”, rekla je Ivanovićeva za “Sputnjik”.
Kako kaže, postoje kontrole prilikom ulaska u sudnicu, ali ne tako detaljne da bi se otkrila bočica.
Inače, Haški tribunal pravosnažno je osudio šestoricu funkcionera Herceg-Bosne na ukupno 111 godina zatvora, potvrdivši prvostepenu presudu.
Haški tribunal potvrdio je prvostepenu presudu Јadranku Prliću, bivšem predsjedniku Vlade Herceg-Bosne. Sud je odbio Prlićevu žalbu u potpunosti i potvrdio prvostepenu presudu od 25 godina zatvora.
Bivšem generalu Slobodanu Praljaku potvrđena je 20-godišnja zatvorska kazna, nakon čega je došlo do incidenta u sudnici.
Bivšem ministru odbrane Bruni Stojiću takođe je potvrđena prvostepena presuda, odnosno 20 godina zatvora.
Milivoju Petkoviću potvrđena je prvestepena 20-godišnja zatvorska kazna, Valentinu Ćoriću koji je osuđen na 16 godina takođe, kao i Berislavu Pusiću koji je osuđen na 10 godina zatvora.
Žalbeno vijeće Haškog suda potvrdilo je presude o udruženom zločinačkom poduhvatu šestorice funkcionera Herceg-Bosne i državnog vrha Hrvatske sa Franjom Tuđmanom na čelu tokom rata u BiH i da je sukob Hrvata i muslimana bio – međudržavni, implicirajući učešće Hrvatske.
Presuda u slučaju “Prlić i ostali” izazvala je brojna reagovanja.U Hrvatskoj osporavaju navode presude, dok su u BiH različita reagovanja uglavnom po nacionalnoj osnovi.
Izvor: RTRS