Ruski ekspert za Balkan Jelena Guskova poručila je da Srbija i Republika Srpska, nakon što je London objelodanio dokumente o Srebrenici, treba da rade zajedno na demontaži neistine koja je nanijela neprocjenjivu štetu srpskom narodu.
“Svi smo, i struka i nauka, znali da je Srebrenica isfabrikovana priča i Zapad je naravno znao, ali je bilo potrebno da se opravda bombardovanje Srpske. I kada je bilo svima jasno išlo se čak dotle da se u Savjetu bezbjednosti izglasa Rezolucija o genocidu kao žig i osuda srpskom narodu”, rekla je Guskova za “Večernje novosti”.
Guskova, koja je senator Republike Srpske, smatra da su britanski dokumenti nesumnjivo bacili novo svjetlo na događaje u Srebrenici, te ukazala na neophodnost da se traže i druga, slična dokumenta od vlade u Londonu, kao i da se sagledaju mogućnosti revizije optužnice i presuda u Haškom tribunalu.
“Ovo je jedini pravi put da se pobije zvanična verzija o Srebrenici, time se zaustave i pritisci na Republiku Srpsku i stigma da je nastala na temeljima zločina”, rekla je Guskova.
Polovinom novembra, kaže ovaj ruski akademik, posjetila je bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske Ratka Mladića koji je, kako je naglasila, zaista lošeg zdravlja.
“U Komitetu za odbranu nastojimo da mu se odobri liječenje u Moskvi. Garancije je potpisao ruski predsjednik Vladimir Putin, ali pozitivnog odgovora još nema”, rekla je Guskova koja je i autor knjige “General Mladić, posljednja bitka” koja bi uskoro trebala biti štampana na srpskom jeziku.
O proslavi Dana Republike Srpske kojoj je prisustvovala u Banjaluci, Guskova je rekla kako je osjetila ponos kada je kod mladih ljudi vidjela istinsku ljubav prema otadžbini, snagu patriotizma i odlučnost ešalona, koji su defilovali na paradi, da čuvaju i sačuvaju Srpsku, njeguju pijetet za žrtve koje su položene za otadžbinu svjesni da nisu bile uzaludne.
“Republika Srpska je danas čvrst oslonac svom narodu, jedan od lidera na Balkanu, jak politički faktor. To je moje uvjerenje”, istakla je Guskova i dodala da to uvjerenje temelji na rješenosti Srpske da zaustavi razbijanje srpstva.
Srpska će, smatra Guskova, sačuvati svoju stabilnost, uz napomenula da je Srpskoj garantovan status entiteta Dejtonskim sporazumom.
“Ozbiljnim odlukama, kao što je pitanje pristupanja BiH NATO-u, u Republici Srpskoj će se odlučivati referendumom. Narod i rukovodstvo, međutim, teže da jednog dana Srpska postane dio Srbije. O tome smo razgovarali i na sjednicama Senata, ali je zaključak da za tako nešto još nije vrijeme”, rekla je Guskova.
Ona je naglasila kako je zadivljena kada je u Banjaluci vidjela koliko se okupilo Srba iz dijaspore i iz regiona.
“Banjaluka se uključuje u rješavanje njihovih problema. Prati šta se dešava u Crnoj Gori, poziva Podgoricu da se ne inati i da u miru nađe rješenje sa Mitropolijom. Poručuje ovakvim odnosom prema svom narodu da on ima na koga da se osloni”, napomenula je Guskova.
SRNA