Pozivajući se na Aneks četiri Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH, sporazume koji su potpisale BiH i Hrvatska, te na niz zakona koji su na snazi u BiH, Grubeša je pojasnio da se pismom želi ukazati na, kako je rekao, niz pravno neutemeljenih tvrdnji, neistina i nedopustivo štetnih posljedica koje mogu nastupiti između BiH i Hrvatske, s obzirom na sadržaj i kontekst pisma koje je prethodno uputio ministar civilnih poslova Adil Osmanović u vezi sa početkom izgradnje Pelješkog mosta.
Grubeša je istakao da jedan ministar u Savjetu ministara ne može predstavljati BiH u međunarodnim odnosima.
“Imajući u vidu da je Hrvatska ispoštovala zahtjeve BiH i most podigla na 55 metara, s razmakom između stubova mosta od 200 metara na sredini, što zadovoljava uslove za uplovljavanje najvećih brodova u Neumski zaliv kao i do sada, smatramo da pismo Osmanovića ne doprinosi daljem razvoju dobrosusjedskih odnosa dvije zemlje, već im šteti”, pojašnjava se u pismu.
Grubeša je naveo da BiH prema drugim zemljama mora nastupati posredstvom svojih tijela koja su za to Ustavom određena, te da pojedinačni istupi posebno u spoljnim poslovima bez pravnih argumenata i institucionalnog digniteta i legaliteta krše ustavne odredbe, nanose nesagledivu štetu odnosima i dodatno kvare međunarodni ugled BiH.
“Kako ne postoje pravne smetnje za realizaciju ovog značajnog projekta, iskreno se nadamo da će on biti realizovan na zadovoljstvo obje zemlje, a cijeneći njegov širi značaj i same EU”, navodi se pismu.
Pravni stav Ministarstva pravde BiH upućen je i Ministarstvu inostranih poslova BiH, Kancelariji visokog predstavnika za BiH, te Delegaciji EU u BiH.
RTRS