Grci počišćeni u Beogradu: Srbija uspješna u generalnoj probi pred Olimpijske igre

July 23, 2024, 7:12 am

Košarkaši Srbije uspješno su preskočili i posljednju prepreku na pripremama za Olimpijske igre i u sjajnom raspoloženju putuju u Pariz.

Čini se da su izabranici Svetislava Pešića digli formu u najboljem trenutku i najbolje pokazali upravo pred put na Olimpijske igre koje se igraju od 26. Jula do 11. avgusta.

Fantastično prvo poluvrijeme odigrala je Srbija. Nakon sporijeg starta u napadu i jedne i druge ekipe, Orlovi su počeli da pronalaze dobra rješenja u napadu i stvorili početnu prednost protiv Helena. Srbija je nakon prvog perioda imala prednost od pet poena razlike, 26:21.

Prvu dvocifrenu prednost na utakmici vidjeli smo u drugoj dionici. Srbija je sjajnom igrom došla do prednosti 34:23, ali je onda uslijedila serija Grka koji smanjuju zaostatak na samo četiri poena razlike. Ipak na krilima prije svega Jokića i Bogdanovića Srbija odlazi na +9, pa su izabranici Svetislava Pešića imali prednost 48:39 na poluvremenu.

Gdje su stali u prvom, Orlovi su nastavili u drugom poluvremenu. Apsolutno nikakav odgovor nisu imali Grci, a Srbija je bila u prednosti konstantno. Samo je rasla prednost izabranika Svetislava Pešića, koja je u jednom trenutku iznosila i 16 poena razlike, a pred posljednji period ušlo se sa +14, 72:58.

Bilo je jasno da će Orlovi upisati trijumf pred početak posljednje četvrtine. Bilo je to samo odrađivanje posla u 4. kvartalu, a Srbja je i tada pokazivala raskoš u napadu, a Svetislav Pešić sigurno može da bude zadovoljan viđenim večeras.

Srbija prvu utakmicu igra 28. jula protiv selekcije SAD, dok će tri dana kasnije njihov rival biti Portoriko. Srbija takmičenje u grupi završava 3. avgusta kada će se sastati sa Južnim Sudanom.

TOK MEČA: SRBIJA – GRČKA

88:68 Serija 4:0 Srbije koja je natjerala Spanulisa na tajm-aut.

82:66 – Jović nastavlja da igra sjajno. Upisuje nove poene. Izgleda da povreda nije ostavila traga i da je spreman da igra na visokom nivou već sada. Larencakis je zaspao, a Marinković je to iskoristio. Karalampopoulos pogađa dvojku. Papanikolau je udario Jokića po rukama, što je bio povod da ga sudija pošalje na liniju za slobodna bacanja. Pogodio je oba, a “Arena” je ispratila to povicima “MVP, MVP”. Adetokumbo razgrće odbranu i stiže do 15. poea.

80:62 – Jović nastavlja da igra sjajno. Upisuje nove poene. Izgleda da povreda nije ostavila traga i da je spreman da igra na visokom nivou već sada. Larencakis je zaspao, a Marinković je to iskoristio.

74:62 – Posle bacanja, trojka Larencakisa za deset poena minusa za Grčku. Naši minut i po nisu došli do koša, a onda je posle odlične odbrane Gudurić poslao alej-up za Jovića, a on je pokidao obruč!

72:58 Nakon 3. četvrtine Srbija ima ozbiljnu prednost. Apsolutnu kontrolu imaju Orlovi na ovom meču.

65:54 – Avramović šalje povratnu za Dobrić, a on pogađa trojku! Lijepo ide lopta u napadu srpskog tima.

60:50 – Kapiten trojkom odvodi naš tim na plus 15, a Vokap smanjuje. Vrše pritisak Grci, ali ne naplaćuju to u napadu. Preuzimaju naši, što daje rezultat. Papajanis ih vraća u jednocifren minus. Petrušev polovičan sa penala.

56:44 – Srbija krenula još jače. Sve funkcioniše u srpskom timu.

48:39 Srbija u naletu završava poluvrijeme. Nakon prelijepe akcije Aleksa Avramović pogađa trojku.

34:28 – Plavšić dobar u odbrani, siječe loptu, ali ona odlazi u ruke Janis, koji je poentirao lako posle toga, jer ispod koša nije bilo nikoga od naših igrača. Selektori su dobili tehničke greške. četvrtu trojku za Grke pogađa Papanikolau.

32:23 – Sigurno igra Srbija i u odbrani i u napadu. Gudurić posle driblinga pogađa. Publika je na nogama.

30:21 – Nastavlja se sa dobrom odbranom na obje strane. Karalampopulos pregrub, Milutinov opet ima slobodna bacanja. Stopostotan je. Adetokumpo je sjajno sačekao asistenciju Larencaisa i zakucao. Na drugoj strani Milutinov stamen pod košem, sačekao je odbranu i poentirao lagano.

26:21 Uspjela je Grčka da smanji rezultat u finišu prve dionice.

24:16 – Kao kap! Bogdan je pocijepao mrežicu iz lijevog ugla, a Larencakis vraća odmah.

19:13 – Svi su Grci koncentrisani na Jokića, što Avramoviću daje prostora da odigra za Petruševa, koji donosi nove poene. Nova trojka Grka, ali odmah vraća Bogdanović! Odličan je protok lopte u našem timu. I opet sjajna akcija i opet Dobrić! Toliopulus ne čeka ništa i odmah postiže dvojku. Grci igraju presing, ali naše to ne ometa da prenesu loptu.

10:8 – Razigrao se Nikola! Evo još jedne dvojke,na šta odgovara Janis. Fauliran je grčki NBA košarkaš, pa dodaje i jedno bacanje.

8:5 – Jokić odličan u odbrani, Petrušev najbolji na skoku. To je još jedan osujećen napad rivala. Grci tri minuta bez koša. Onda je uslijedila eksplozija u Areni! Nikola je ostao sam na trojci i pocijepao je mrežicu. Papajanis vraća sa distance. Kasni potom u odbrani, pa Jokić proigrava Dobrića, koji zakucava.

3:0 – Poslije minut i po poenterskog posta i promašaja na obje strane, kapiten Srbije pogađa sa poludistance. Dobra odbrana na obe strane. Jokiće je pokušao iz koraka nazad, a Petrušev po pokupio odbitak i pokušao da ispravi. Papanikolau je to zaustavio faulom, pa je Filip donio poen našem timu. Bio je polovičan sa linije za slobodna bacanja.

Meč je počeo

Nakon što su imali dva poraza u Abu Dabiju od SAD i Australije, selekcija Srbije sinoć je u Beogradskoj areni pregazila Japan u jednoj NBA utakmici.

Orlovi su slavili sa 119:100 i tako pokazali svu raznovrsnost u napadu.

Olimpijske igre traju od 26. jula do 11. avgusta.