Građevinski materijal poskupio, željezo prži cijenom

April 16, 2022, 7:04 am

Posljednjih mjeseci brojna su poskupljanja, a koja nisu uzaobišla ni  građevinski materijal na području BiH. Postoje nazanke, da bi trend rasta cijena ovih proizvoda bi u narednom periodu mogao biti još veći, što bi dovelo i do netasice.

Građevinski materijal na području BiH posljednjih dana dodatno je poskupio, a trend rasta cijena ovih proizvoda bi u narednom periodu mogao biti još veći. Pored visokih cijena, doslo je I do nestašica odredjenih repromaterijala u građevinskom sektoru, sto bi mogla dovesti do kolapsa građevinarstva.

Mile Petrović, sekretar Udruženja građevinarstva i industrije građevinskog materijala pri Privrednoj komori RS, navodi da je poskupljenje počelo s početkom 2021. i potrajalo je tokom cijele godine.

Petrović kaze kako proizvođači građevinskog materijala navode, situacija u Ukrajini, rast cijena nafte kao sirovine i goriva za transport ovih proizvoda, doveli su do poskupljenja. Sve to, građevinare u Srpskoj dovelo je u tešku stiuaciju.

Najveći strah građevinarci imaju od nestašice građevinskog čelika.

Iz prnajvorskog preduzeća Armako, koje se preko dvadeset godina bavi proizvodnjom armaturnih mreža i pratećih proizvoda od željeza koji se koriste u građevini, navode da je od početka godine cijena rebrastog betonskog željeza i armaturnih mreža u prosjeku veća za 45 odsto.

“Uzrok povećanja cijene željeza je prije svega povećanje cijena energenata, ali takođe i svih drugih sirovina neophodnih u procesu proizvodnje željeza. Uslijed visokih cijena energenata (pevashodno gasa) određeni broj željezara u Evropi je bio prisiljen da privremeno obustavi ili svede na minimum svoju proizvodnju što je dovelo do nedostatka željeza na tržištu Evrope i poremećaja odnosa ponude i potražnje. Kako je potražnja veća u odnosu na ponudu to je takođe uzrokovalo dodatno poskupljenje. Bitno je naglasiti i da je kriza u Ukrajini značajno uticala na povećanje cijena s obzirom da su i Ukrajina i Rusija značajni snabdjevači tržišta čelika u Evropi, ali da je zbog trenutnih okolnosti onemogućen izvoz iz tih država”, kaže Miloš Vučenović, iz preduzeća “Armako” d.o.o.Prnjavor

Iz kompanije “Komerc Mali”, navode da, što se tiče našeg okruženja, prije svega zahvaljujući domaćoj proizvodnji, u ovoj godini neće biti nestašice betonskog čelika jer njihov dobavljač, ArcelorMittal, ima dogovorenu cijenu električne energije na godišnjem nivou koja je prihvatiljiva I ne utiče na samu proizvodnju.

Navode da sto se tiče cjenovnog nivoa situacija je neizvjesna, ali  da u skorijem periodu ne očekuju stabilizaciju, zbog trenutne situacije u Ukrajini.

(TV K3)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *