U Kosovskoj Mitrovici za sada ima dovoljno namirnica, ali građani kažu da se već osećaju nestašice pojedinih lijekova, ne samo u državnim već i u privatnim apotekama.
Takođe, Mitrovčani ističu i da je u sjevernom dijelu grada mirno i bez tenzija s komšijama Albancima, kojih najviše ima u dijelu grada poznatom kao Bošnjačka mahala.
Dragana Rašić iz sjevernog dijela Kosovske Mitrovice je rekla Tanjugu da već nema pojedinih osnovnih lijekova – antibiotika i analgetika, na primjer jugocilina i urbazona.
“Već je sve otišlo. Cijene su povišene u privatnim apotekama. Što se tiče naših lijekova, zbog uvoza u prethodnih godinu dana, ako hoćemo da uzmemo lijekove na recept, moramo da idemo u Rašku”, ističe ona.
Kako kaže, u centralnim djelovima KiM već su od ranije poskupjeli lijekovi.
Hadžakić Bahrija iz sjeverne Mitrovice je rekla Tanjugu da u privatnim apotekama ima lijekova koje ona traži, ali da ih nema u državnim, gdje mogu da podignu na recept.
“Evo, sad poslednji dinar dajem za lijekove kod privatnika. Tu gdje ja kupujem nisam primijetila da su povećane cijene”, kazala je ona.
Mitrovčanka iz južnog dijela grada je rekla da nema svih lijekova ni kod privatnika i da se već osjeća nestašica, ali da apotekari nisu podigli cijene.
“Nema svih lijekova koje tražim, na primjer, nema insulina 1 i 2, glukofaza, nifelata, lasiksa… U državnoj apoteci nema lijekova, sad sam dala 1.000 dinara za lijek za ešerihiju koli”, rekla je ona Tanjugu.
Penzioner Zoran Katić kaže da je u sjevernom dijelu grada “sve pod kontrolom” i da za sada ima dovoljno hrane i da među građanima nema tenzije.
“Imamo svega, niko nas ne dira za sada, sve je dobro. Ja radim na pijaci, juče su na tezgama zajedno prodavali i pazarili Srbi i Albanci i niko nikog nije dirao. To prave tamo oni u Prištini, da bi opravdali sebe, jer su izgubili”.
Katić je rekao Tanjugu da lijekova nema samo u državnim apotekama i vjeruje da će i one uskoro biti snabdjevene.
Smatra, takođe, da i humanitarna pomoć mora da prođe.
“Pa, kom opanci, kom obojci. Evo jutros su javili na televiziji da su jos dvije države povukle priznanje nezavisnosti Kosova. Ako imaju fabriku i svoju proizvodnju, mogu da stave ”Republika Kosovo”, ovako ne mogu ništa. ‘U tuđu ženu praviti decu, to nema nigde gospodo’. Da smo mi nešto lobirali, pa da kažemo jesmo, ali nismo. Nego su oni davali pare i sad treba da se opravdaju pred svojim narodom”, kaže Katić.
Nezavisne novine