Uz jednoglasnu podršku odbornika SO Gradiška, načelnik ove opštine Zoran Adžić će sa firmom „Niskogradnja“ Laktaši, izvođačem radova na izgradnji Sportske dvorane u ovom gradu, tražiti način da vansudskim poravnanjem odblokira proces gradnje.
Odluka da se načelniku opštine da odobrenje da nađe rješenje donijeta je na 4. redovnoj sjednici SO Gradiška.
Načelnik Gradiške kaže da je već kontaktirao sa predstavnicima „Niskogradnje“. Plan je, kaže, da pokušaju odgoditi sudsko ročište zakazano za 23. februar, kako bi postigli dogovor, pred kojim će Adžić ponovo pred Skupštinu.
Podsjećamo, gradnja dvorane u Gradišci, počela je 2009. godine.
– Promjenom vlasti 2012. godine, iz meni nerazumljivih razloga, zaustavljena je gradnja. Moj prethodnik Zoran Latinović je svojim aktom naredio Nadzornom odboru da se zaustavi izgradnja. Tri godine nisu željeli da kontaktiraju s izvođačem radova, ostali su dužni 709 hiljada maraka za zadnju situaciju, da bi, onda, izvođač podnio tužbu 2013. godine. 2014. godine Javno preduzeće „Servicijum“, po nalogu načelnika opštine je podnijelo kontaratužbu, da bi u 8. oktobra 2015. godine bivši načelnik postigao sporazum sa izvođačem da se sportski objekat privede kraju, kako da se isplate zaostali dugovi i dase u roku od 60 dana napravi Aneks 3 za nastavak gradnje i završetak dvorane – objašnjava Adžić.
Međutim, dodaje Adžić, tadašnji načelnik opštine Gradiška, nije poštovao dogovoreno, odnosno, uplaćen je samo dio novca izvođaču, oko 260 hiljada KM, pa je izvođač radova obavijestio opštinu da ranije postignuti sporazum više ne važi, a onda je predmet ponovo završio na sudu, gdje je i sada.
Pored toga što je neophodno završiti gradnju i opremanje dvorane, neophodno je, kaže Adžić, podijeliti imovinu, tako da tržni centar koji je pored dvorane, pripadne izvođaču radova, a dvorana da ostane vlasništvo opštine, što je od početka i bila zamisao projekta.
Do sad je u dvoranu opština uložila 4,5 miliona maraka. Za završetak dvorane potrebno je još oko pet miliona maraka.
– Dvorani, takavoj kakva je ostavljena 2012. godine, nije se ni prišlo. Bojim se da je taj objekat u prethodne četiri godine preživio štetu, između ostalog, pokradene su elektro instalacije – kaže Adžić.
Inače, opština Gradiška ima 26 dvoranskih sportova. Koliko su građani, pogotovo mladi sportisti izgubili zbog (ne)izgradnje dvorane najbolje možda govori podataka da ženski prvoligaš Košarskaški klub „Kozara“ nije mogao da učestvuje u zasluženoj Premier ligu BiH, jer prosto nisu imale uslove za rad.
Građanima ostaje da se nadaju da će dogovor opštinskih vlasti i izvođača ovaj put biti postignut i poštovan, kako 5000 kvadrata, najmodernijeg sportskog objekta, koji treba da zadovolji evropske i svjetske standarde, ne bi i dalje ostalo da zjapi nedovršeno, pusto i prazno.
(TV K3)