U novoj godini smo tek 26 dana, a gorivo je poskupjelo već dva puta. Ove sedmice cijene goriva skočile su za još šest do osam pfeninga.
Cijene goriva rasle su u 2022. godini, prvi put prije desetak dana, drugi put u toku ove sedmice i to za još šest do osam pfeninga.
Povećanje cijena potvrdili su i u Privrednoj komori Republike Srpske.
– Ovo je drugo poskupljenje u ovoj godini. Povećanje ulaznih tj. nabavnih cijena prema distributerima od strane rafinerija i dobavljača razlog su skoka maloprodajnih cijena. U ponedjeljak je cijena nafte brent na berzi bila 87 dolara po barelu, odnosno 760 dolara po toni, što je konstantan rast od početka godine, kada je barel bio 79 dolara – rekao je Dragan Trišić, predsjednik Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima Privredne komore Republike Srpske “Nezavisnim novinama”.
Novim nametom u težak položaj dovedeni su i prevoznici i građani. Nezadovoljstvo je utoliko veće, jer potrošačima nijedna zvanična vladina institucija nije pojasnila razloge poskupljenja. Iz Udruženja potrošača Doboj smatraju da opravdanje za veće cijene goriva ne može biti globalno povećanje cijena.
– Ovo je zaista bio šok. Prvo, nismo očekivali, drugo, bilo je obećanja da neće biti poskupljenja. Ne vidim čemu vodi i kakva je analiza zašto je poskupilo, jer se cijene ne mogu mijenjati tek tako, postoje određena pravila. Imam utisak da će nas ovo čekati svakih 15 dana, jer olako smo prihvatili zadnje poskupljenje, a još se nismo oporavili ni od prošlog, a bez obrazloženja – kaže u izjavi za TV K3 Snežana Šešlija, predsjednik Udruženja potrošača Doboj.
Prognoze na svjetskom tržištu nisu dobre. Poznavaoci prilika kažu da nas ponovo očekuje nestabilan period, jer su cijene na benzinskim pumpama prije deset dana značajno porasle i u zemljama okruženja. Sve to utiče i na domaće tržište.
– Kad uzmemo u obzir da mi nismo u mogućnosti da dignemo cijenu prevoza unazad deset godina, bukvalno vozimo po istoj, čak i manjoj cijeni nego što se to vozilo ranije, svako poskupljenje goriva nama je dodatni trošak i dodatni namet. Veliki problem je što ne znamo zašto i zbog čega toliko divljaju cijene goriva i zašto konačno država ne pokuša nešto uraditi da bi olakšala rad nama prevoznicima – kaže u telefonskoj izjavi za TV K3 Nikola Grbić, predsjednik Udruženja prevoznika Republike Srpske.
Oči i prevoznika i građana uprte su u zajedničke institucije, Vlade Srpske i FBiH i njihove ustavove, očekujući bilo kakvu rekaciju u smislu lakšeg podnošenja novih povećanja cijena goriva.
– Svaki put apelujemo na institucije Republike Srpske i Bosne i Hercegovine da pomognu ovoj privrednoj grani, da se država odrekne dijela nameta na litru goriva koje uzima, 1,10 KM, u dobrobit prevoznika BiH i Republike Srpske. Međutim, ti apeli, a tako će biti i ovaj put, ignorisani su i neće od toga biti ništa – dodaje Grbić.
U Udruženju potrošača Doboj smatraju da bi trebali uvesti zakonsku normu na ograničavanje cijena za prehrambene artikle.
– Mislim da je krajnje vrijeme da Vlada i sve institucije vlasti, od lokalnog nivoa, pokrenu inicijativu da se zaštite građani, jer, više nije ni siromaštvo, to će sad biti glad – upozorava Snežana Šešlija, predsjednik Udruženja potrošača Doboj.
Međutim, institucije i na nivou BiH i na nivou Republike Srpske – ćute!
(TV K3 – Foto: TV K3)