Pripadnici Vatrogasne jedinice iz Bihaća uspjeli su danas lokalizovati požar koji je dan ranije izbio na deponiji smeća na lokalitetu Hrgar, koji je udaljen nekoliko kilometara od Bihaća, ali se opasni oblaci dima i dalje šire okolinom.
Prema riječima Edina Kulenovića, šefa Štaba Civilne zaštite Bihaća, u tome su im pomogli i vatrogasci iz drugih gradova USK, te mehanizacija i ljudstvo više lokalnih ustanova i preduzeća.
“Stanje je sada bolje nego što je bilo kada je izbio požar i nadamo se kako ćemo ga uspjeti ugasiti. Od Zavoda za javno zdravstvo USK smo tražili da ispita kvalitet vazduha u okolnim naseljima i možemo reći kako je sada sve u nekim normalnim granicama, izuzev u okolini deponije, gdje je vrijednost otrovnih supstanci u zraku veća od dozvoljene. Za sve koji sudjeluju u gašenju požara obezbjedili smo zaštitne maske sa filterom od Oružanih snaga BiH”, istakao je Kulenović.
U ovome trenutku još nije poznato kako je došlo do izbijanja požara koji je zahvatio veću površinu deponije, a gašenje je otežano obzirom da je vatra aktivna na velikoj dubini, gdje su deponovane značajne količine otpada.
Stanovnicima okolnih naselja savjetovano je da budu oprezni, da ne otvaraju prozore na svojim kućama i da se što manje izlažu boravku na otvorenom.
Deponija na Hrgaru služi za odlaganje otpada koji se prikuplja na području Bihaća i predstavlja jedan od najvećih komunalnih problema u ovome gradu, ali je i dalje u upotrebi zbog nepostojanja drugih, boljih rješenja.
Zanimljivo je kako je ova lokacija, prije desetak godina, ponuđena za izgradnju regionalne deponije koja bi služila svim gradovima i općinama USK, ali se od te ideje odustalo nakon oštrog protivljenja mještana koji žive u okolnim naseljima.
Za saniranje lokalnih deponija koje se koriste na području gradova i općina u Unsko sanskom kantonu, Vlada USK izdvojila je iz ovogodišnjeg budžeta pola miliona maraka, potvrdio je Adnan Alagić, resorni ministar prostornog uređenja i zaštite okoliša.
Prema nekim procjenama, ukupna količina otpada koji se na području Unsko sanskog kantona sakupi na godišnjem nivou iznosi preko stotinu hiljada tona.
U cijelom poslijeratnom periodu lokalne vlasti u ovdašnjim gradovima i općinama muku muče s održavanjem lokalnih deponija, od kojih neke predstavljaju potencijalne ekološke bombe.
Izvor: Nezavisne novine