U opciji su i neke druge azijske zemlje u kojima je radna snaga jeftinija, piše ljubljanski Dnevnik.
“Naša strategija za naredne godine je orijentisanje ka globalnom tržištu i premijum brendovima. Globalni rast prodaje ćemo ostvariti iz postojećih proizvodnih lokacija, a procijenili smo da će za brži rast biti potrebno zasnivanje lokalne proizvodnje. Dakle, u pet godina planiramo da osnujemo fabriku van Evrope, možda u Vijetnamu ili nekoj od obližnjih zemalja”, kažu u Gorenju, a prenosi portal Seebiz.
Kako dodaju iz slovenačke kompanije, išlo bi se na izgradnju nove fabrike (grinfild investicija), na partnerstvo s postojećim lokalnim ponuđačima, a ne isključuju ni mogućnost preuzimanja nekog od lokalnih proizvođača.
Strategija Grupe predviđa do 2020. usmeravanje poslovanja van Evrope, čime će se smanjiti zavisnost od evropskog tržišta.
Deo proizvodnje Gorenje je prethodno preselilo u Srbiju, gdje su troškovi rada oko dva i po puta jeftiniji nego u Sloveniji, dok je jedan segment proizvodnje iz Švedske preseljen delom u Sloveniju a delom u Srbiju.
Prosečna mesečna plata fabričkog radnika u Vijetnamu je oko 150 dolara (oko 140 evra), dok je prosečna neto plata u Sloveniji nešto veća od 990 evra, navodi se u tekstu.