“I dok nam ove zadivljujuće fotografije pokazuju dijelove svijeta koje možda nikada nećemo imati priliku posjetiti, one pomažu i Google Mapsu da precizno modelira svijet koji se mijenja iz dana u dan”, piše u postu.
Google je također podijelio više informacija o tome kako tačno ovi snimci nastaju te se potrudio da podsjeti da ovo sve nije “mali zadatak”. Iz ove kompanije napominju i to da postupak prikupljanja fotomaterijala može potrajati i do nekoliko sedmica.
Svi znaju da kompanija koristi Street View automobile, od kojih svaki nosi devet kamera visoke rezolucije koje su atermalne, što znači da su dizajnirane za podnošenje ekstremnih temperatura bez promjene fokusa.
Međutim, osim automobila opremljenih moćnim kamerama, Google koristi i trekkere u Street Viewu ili ruksake koji sakupljaju fotografije i videozapise s teže dostupnih mjesta.
Kada se automobili ne mogu koristiti za snimanje određenih kadrova, trekkeri se postavljaju na brodove, ovce, deve, izviđačke trupe i ostalo da bi se završio posao.
“Samo u 2019. fotografije Street Viewa iz Google Maps zajednice pomogle su nam da utvrdimo tačne lokacije gotovo sedam miliona zgrada na mjestima kao što su Armenija, Bermudi, Libanon, Mjanmar, Tongo, Zanzibar i Zimbabve”, navodi se u objavi.
Prema informacijama CNET-a, ovo je prvi put da je Google objavio ovu vrstu detaljnih informacija i brojeva o Google Mapsu, programu koji više od milijardu ljudi mjesečno koristi.