Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić razgovarala je danas u svom kabinetu sa načelnikom opštine Srebrenica Mladenom Grujučićem i v.d. direktora Nacionalnog parka „Drina“ Srebrenica Bojanom Josipovićem.
Načelnik opštine Srebrenica Mladen Grujičić se zahvalio ministru Srebrenki Golić na podršci koju Ministarstvo i ona lično pružaju NP „Drina“ kao značajnom turističkom i privrednom resursu opštine Srebrenica, kao i na ukupnoj podršci razvoju ove opštine u okviru resornih nadležnosti.
Grujičić je danas, u prisustvu ministra Srebrenke Golić, potpisao ugovor sa direktorom Fonda za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske Srđanom Todorovićem o realizaciji projekta „Instalacija novih EE sistema javne rasprave u opštini Srebrenica, za koji će Fond, na osnovu Odluke Vlade Republike Srpske, izdvojiti 100.000 KM.
V.d. direktora najmlađeg nacionalnog parka u Republici Srpskoj Bojan Josipović informisao je ministra o aktivnostima u ovoj javnoj ustanovi i naglasio da je trenutno akcenat stavljen na promotivne aktivnosti, kako bi ovo zaštićeno područje izuzetnih vrijednosti dobilo zasluženo mjesto na turističkoj karti Srpske i regiona.
On je istakao i odličnu saradnju sa Nacionalnim parkom „Tara“ u Republici Srbiji i upoznao ministra sa aktuelnostima u vezi sa projektom uspostavljanja „Prekograničnog rezervata biosfere Drina“ pod zaštitom UNESKO-a. Josipović je rekao da se u okviru saradnje sa NP „Tara“ vrši evidentiranje endemskih vrsta u NP „Drina“ te da je evidentirana biljka pančićeva (srpska) režika, za koju se smatralo da je izumrla.
Takođe, Josipović je obavijestio ministra Golić da je u toku izrada Posebne šumsko-privredne osnove NP „Drina“, za čiju izradu je potpisan ugovor sa Istraživačko-razvojnim centrom JP „Šume Srpske“.
Na sastanku se razgovaralo i o Planu upravljanja za Nacionalni park „Drina“, čija izrada je, na prijedlog Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju u okviru UNDP projekta „Jačanje finansijske održivosti zaštićenih područja kroz unapređenje turizma i jačanja partnerstva sa privatnim sektorom“, planirana je u 2022. godini.
Plan upravljanja se donosi za period od deset godina, i njime se određuje način sprovođenja zaštite, korišćenja i upravljanja zaštićenog područja, smjernice i prioriteti za zaštitu i očuvanje prirodnih vrijednosti, kao i razvojne smjernice, a posebno će biti uzeta u obzir otpornost ekosistema i mjere prilagođavanja na klimatske promjene.
Služba za odnose s javnošću