Promijenjen je protokol za liječenje kovida, antibiotike ne treba koristiti u slučaju blažeg oblika bolesti, prva faza kovida podrazumijeva samo liječenje limunom i kokošjom supom, a muškarci koji su primili ovu terapiju treba da se suzdržavaju od odnosa dvije nedjelje – upozorava profesorka dr Ljiljana Gojković Bukarica.
Profesorka dr Ljiljana Gojković Bukarica, farmakološkinja i članica Radne grupe za izradu protokola liječenja kovida 19, kaže za RTS da su iz protokola izbačene visoke doze vitamina, a da antibiotike ne treba koristiti kod kuće u slučaju blažeg oblika bolesti.
– U prvoj fazi kovida limun i kokošja supa, dvije nedjelje bez odnosa”
U prvoj fazi najbolji su limun i kokošja supa, kaže profesorka. Ističe da je tačno navedeno koji pacijent može primiti jedan od tri lijeka protiv korone. Poslije favipiravira muškarci dvije nedjelje treba da se uzdržavaju od seksualnog odnosa.
Farmakološkinja Ljiljana Gojković Bukarica je, gostujući u Beogradskoj hronici, istakla da je u najnovijem protokolu za liječenje kovida 19 sve detaljno opisano, te da bi bilo dobro da ga se svi ljekari pridržavaju.
Prvi put su, ističe, izbačene velike doze vitamina, za koje se pokazalo da ne pomažu onoliko koliko se mislilo.
“Visoke doze vitamina ne daju rezultate”
– Visoke doze vitamina koje su bile u protokolu, i prije toga što su bile preporuke SZO, nisu dale neke rezultate. Pokazalo se da je veliki trošak ljudima da kupuju to u ogromnim količinama, a da je rezultat skroman. Najgore je da može da bude štetan. Visoke doze vitamina ce baš mogu da štete, tako da se poveća kiselost urina. Kad se to poveća, mogu da se očekuju neželjena dejstva mnogih lijekova, da se dobije infekcija bakterijama koje vole tu kiselu sredinu – rekla je Gojković.
Ističe da oni koji su se liječili po starom protokolu nemaju razlog da budu zabrinuti.
Čaj i limunada umjesto vitamina
Naglašava da su u novom protokolu po prvi put razjašnjene sve dileme – između ostalog, da ne treba davati intravenski infuzije vitamina ce, ili ogromne doze cinka i vitamina de, u prvoj fazi blage bolesti.
– Najbolje ako to može da se nadoknadi u limunovom soku. Najbolje je unositi dva do tri litra tečnost, pa da to bude kroz čaj, limunadu – kaže Ljiljana Gojković Bukarica.
“Bez tri litra tečnosti nema liječenja”
– Kokošja supa je najbolja u toj prvoj fazi bolesti – dodaje farmakološkinja i napominje da bez tri litra tečnosti nema lečenja.
Govoreći o antibioticima, istakla je da ih nikako ne treba koristiti za liječenje u kućnim uslovima – ukoliko pacijent nema visoke leukocite ili parametre bakterijske infekcije.
Svi koji imaju teži oblik bolesti moraju da se jave ljekaru, posebno ukoliko su već na nekoj terapiji ili su nedavno primali terapiju, ukoliko je riječ o djeci i trudnicama, ali i ako imaju neki od faktora rizika koji ukazuju na to da su veće šanse da bolest dobije težu formu – gojaznost, dijabetes, kardiovaskularna teška oboljenja, aritmija, miokarditis, stentovi, tumor, prenosi Žena Blic.
(Srpskainfo – FOTO: YOUTUBE/SCREENSHOT)