Saradnja ministra odbrane Zukana Heleza i njegovog zamjenika Aleksandra Goganovića, po ko zna koji put, nije zadovoljavajuća a stara neslaganja ponovo su izbila sa novom godinom. To se posebno odnosi oko odnosa prema učešću posljednjim ratnim sukobima i toga ko štiti nekadašnje pripadnike Armije BiH koji su počinili ratne zločine a situacija je dodatnu kulminirala nakon što je zamjenik ministra odbrane Aleksandar Goganović poručio svom kolegi Helezi da prestane štititi Bošnjake koji su u sistemu odbrane, a optuženi su za ratne zločine. U međuvremenu Helez je optužen i da od ministarstva odbrane pravi bošnjačko ministarstvo u kojem se majorizuju ostali narodi.
Izjava da ministar odbrane BiH Zukan Helez treba da povede računa o zakonitosti svog rada te da ne štiti Bošnjake koji su u sistemu odbrane, a optuženi su za ratne zločine nad srpskim stanovništvom koja je stigla od strane zamjenika ministra Aleksandra Goganovića dodatno je usložila odnose na realciji Helez- Goganović. I dok se i danas ne smiruje situacija oko ovih Goganovićevih navoda a otvaraju se i pitanja zašto već spomenute osobe nisu otpuštene stiže i rekacija ministra odbrane. Na sve to on odgovara kako nema nikakve informacije o osobama koje su odgovorne za ratne zločine a da su pripadnici Oružanih snaga.
Na najnovije Helezove izjave Goganović danas nije želio komentarisati ništa u vezi sa tim i u telefonskom razgovoru za našu televiziju je poručio da mu ne želi davati na značaju. A zbog, kako je obrazložio ranije Helezovog antidejtonskog djelovanja, kršenja Zakona o odbrani i podizanja međunacionalnih tenzija, nije se pojavio ni u Doboju na ceremoniji puštanja u rad toplovoda u kasarni ”Radomir Putnik”. A Goganović je istakao i da ga je dočekao pravi haos i bezakonje u ministarstvu nakon praznika za šta prst krivice upire u Heleza.
A dok ministar odbrane nema potpune informacije o tome da li su odgovorni ratni zločinci nekadašnje Armije BiH danas u uniformi Oružanih snaga BiH ipak posjeduje informacije za proizvodnju i razvoj onoga o čemu se dugo priča a to su bespolitne letjelice. Iako se ranije pisalo da BiH nema odgovarajuće kapacitete za izradu komponenata Helez to osporava. Međutim ne daje informacije gdje se dronovi proizvode a na pitanje gdje se izvoze odgovara da se za to trebaju obratiti Ministarstvu inostranih poslova BiH.
Inače stare nesuglasice ministra i njegovog zamjenika ponovo su eskalirale u susret 9.januara Dana Republike Srpske kada je Helez odbio da izda saglasnost za prelet vojnog aviona ili helikoptera Srbije preko teritorije BiH 8. i 9. januara u kojem su bile visoke političke zvanice iz Beograda na šta je Goganović i dio političkih subjekata iz Banjaluke i Beograda odgovorili da ministar odbrane pokazuje i dokazuje da nije dorastao da bude dio multietničkog sistema. I tada je istaknuto kako Helez takvim istupima koji su zabilježeni tokom najradosnijeg hrišćanskog praznika Božića sistemski ponižava Srbe.
TV K3