Godišnjica muslimansko-hrvatskih zločina nad Srbima u Trnovu

July 29, 2016, 6:44 am

Sjećanju na stradale prisustvovaće porodice poginulih srpskih civila i vojnika, njihovi saborci, te predstavnici boračkih udruženja i vlasti

Zamjenik predsjednika Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Trnova Goran Timotija izjavio je Srni da će sjećanju na ovaj tužni događaj kada su stradali mještani Trnova početi u 10.00 časova parastosom u Hramu Svetog Đorđa.

Prema njegovim riječima, nakon toga biće obavljeno osvećenje spomen-ploče za ubijene civilne žrtve u spomen-kapeli u porti hrama gdje će biti položeni i vijenci.

Za 11.30 časova predviđeno je polaganje cvijeća i paljenje svijeća na prevoju Rogoj, gdje su braneći stanovnike Trnova stradali pripadnici Vojske Republike Srpske iz Trnova, Kalinovika, Gacka i Bileće.

U napadu muslimanskih formacija na Trnovo u julu 1992. godine na najsvirepiji način ubijena su 124 civila, a tijela njih 11 još nisu pronađena.

Među nastradalima je bilo 48 žena i četvoro djece, od kojih je najmlađi Milun Tešanović imao samo 15 mjeseci.

Na veliki pravoslavni praznik Ognjenu Mariju, koji Srbi obilježavaju 30. jula, zvjerski je mučen i ubijen sveštenik trnovskog hrama Nedeljko Popović, a crkva je zapaljena.

U odbrani Trnova život je položilo 157 boraca, a po broju poginulih u odnosu na broj stanovnika Trnovo je druga opština u Republici Srpskoj koja je najviše stradala u proteklom ratu.

Jedinice Vojske Republike Srpske su 12. jula 1993. godine oslobodile Trnovo, gdje su zatekle samo zgarišta i ruševine, jer je 98 srpskih sela uništeno, kao i svi privredni objekti.

Za ratne zločine nad srpskim civilima i borcima na području Trnova još niko nije osuđen, a pred Sudom BiH vodi se proces protiv Edhema Godinjaka, Medarisa Šarića i Mirka Bunoze.

Komentarišući činjenicu da ni 24 godine još niko nije osuđen za zločine nad srpskim civilima u Trnovu, a da se sudski postupak vodi protiv samo tri lica, Timotija je istakao da je to ustaljena praksa u BiH – da se srpske žrtve minimiziraju i negiraju, a ističu muslimanske.

Godinjaka i ostale terete da su u svojstvu pripadnika takozvanog MUP-a BiH, Teritorijalne odbrane BiH, takozvane Armije BiH i Hrvatskih oružanih snaga u selima na području opštine Trnovo, počinili ratne zločine protiv srpskog civilnog stanovništva.

U optužnici se navodi da su oni svjesno i voljno učestvovali u udruženom zločinačkom poduhvatu sa zajedničkim ciljem višestrukog lišavanja života civila srpske nacionalnosti u selima na području opštine Trnovo, protivpravnog hapšenja i zatočenja u logorima formiranim na području opštine Trnovo i paljenja njihove imovine, te lišavanja života i nečovječnog postupanja prema zarobljenim pripadnicima Vojske Republike Srpske u logorima na području Trnova.

“Prilikom počinjenja ratnih zločina ubijeno je više od 90 lica, među kojima je najviše starije životne dobi, od kojih su neke žrtve bile starije od 80 godina, a među žrtvama je veći broj žena, kao i dijete rođeno 1990. godine”, navodi se u optužnici.

Ova optužnica jedna je od najopsežnijih koje su podignute u Posebnom odjeljenju za ratne zločine od početka rada Tužilaštva BiH.

 

(Srna)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *