“Јoš zamišljam da bi neko mogao samo da došeta i da se raznese. Ne možemo uraditi ništa protiv terorizma, ako je neko odlučan da ubije, on to može da učini,” rekao je jedan od građana Pariza.
Drugi su takođe saglasni o tome da se više ne osjećaju slobodnim, prenosi Јu Es Ej Tudej (USA today).
“Kada metro stane između stanica, svi počnu da “bulje“ jedni u druge. Prije smo se bojali sumnjivih paketa, a sada se bojimo jedni drugih ” rekao je jedan Parižanin koji često putuje metroom.
Nedavno obnovljena koncertna dvorana “Bataklan“ u kojoj se desio teroristički napad, otvorena je sinoć koncertom britanskog muzičara Stinga, noć prije godišnjice.
U ovoj dvorani teroristi su ubili 90 ljudi iz vatrenog oružja, a u napadima bombaša samoubica u blizini fudbalskog stadiona stradalo je još 40 osoba.
Јedini preživeli osumnjičeni, Salah Abdesalam uhapšen je u Briselu u martu i izručen Parizu gdje se i nalazi u pritvoru.
Prije tačno godinu dana desio se teroristički napad u Parizu. Bio je to koordinisani teroristički akt na šest mjesta u centru Pariza, koji se odigrao 13. i 14. novembar 2015. godine.
Otprilike istovremeno izvedeni su napadi na šest lokacija u Parizu. Atentatori su otvorili vatru na restoran “Le Petit Cambodge” u centru Pariza, bar “Le Carillon” i restoran “La Belle Equipe”.
Nekoliko eksplozija odjeknulo je kod nacionalne arene Stad de Frans, a na posjetioce koncerta u koncertnoj dvorani Bataklan, je otvorena vatra.
Dan poslije napada, francuski predsjednik Fransoa Oland optužio je Islamsku Državu da je organizovala napad, što se i potvrdilo kada je teroristička organizacija preuzela na sebe odgovornost.
Smatra se da je Francuska preživjela najveći napad poslije Drugog svetskog rata, i u znak podrške veći dio zapadnog svijeta je bio u trodnevnoj žalosti i bojama francuske zastave.
RTRS