Samo jedan par miševa u toku noći može da uništi nekoliko hiljada sjemenki, kažu povrtari.
– Svake godine imamo štetu 3 do 5%. Mi smo već preduzeli neke mjere protiv glodara, razbacili smo otrove prije sadnje. Sadimo uvijek više za onoliko koliko nam odnesu glodari – priča Mladen Lazić, povrtar iz Golog Brda.
Voćari su imali veću štetu prethodnih godina jer nisu obrađivali zemlju između redova voća pa su se glodari namnožili.
– Mi smo se vratili starom dobrom freziranju voćnjaka i odmah se populacija glodara smanjila. Čak su i evropski voćari krenuli sa takvim operacijama – ističe Darko Milošević, voćar iz Tutnjevca.
Najviše glodara ima na oranicama zasijanim lucerkom. Dušan Stjepanović iz Kojčinovca obišao je svoje parcele, ali nije primjetio njihovo veće prisustvo.
– Možda je razlog ova zima bez snijega. Јer oni se ispod snijega griju i više skrivaju. Možda je veliki minus razlog što se puno ne pojavljuju – navodi Dušan.
Hemijske mjere suzbijanja treba obaviti na parcelama gde brojnost prelazi prag štetnosti mamcima na bazi cinkfosfida i bromadiolona.
Mamce je potrebno stavljati u naseljene, aktivne rupe i zatrpati ih.
– Po jedan meki ubmamac ubacimo u rupu, zatrpamo ga zemljom i tako vršimo uništenje. Ako je neki jak napad ne moramo primjenjivati hemijska sredstva za uništenje glodara. Možemo jednostavno praviti drvo u obliku slova T gdje će ptice da se odmaraju i gdje će one da vrše uištenje prirodnih neprijatelja, miševa i voluharica – objasnio je agronom Stanko Tadić.
Suzbijanje glodara je potrebno izvršiti kako na parcelama, tako i na međama, njivskim putevima i u blizini parcela gdje se uočavaju rupe od glodara.