Praveći paralelu sa škotskim razlozima za održavanje referenduma o nezavinosti sa položajem Srpske u BiH, “Glas Rusije” navodi da u Sarajevu vlada neoosmanski romantizam te da je Srpska, uz sve probleme, zahvaljujući privrednoj saradnji sa Rusijom, postala napredniji dio BiH.
Republika Srpska Milorada Dodika izborila je pravo na racionalne argumente i to je do sada njegov najveći domet.
U slučaju Republike Srpske postoji opredjeljujući ekonomski i razvojni motiv za dobijanje veće samostalnosti i, možda, sutra i nezavisnosti – navodi se u komentaru i napominje:
Zato je visoki predstavnik Valentin Incko požurio da kaže kako entiteti BiH nemaju pravo na otcepljenje, a “analitičari“ u službi EU, SAD i NATO jednoglasno su zagrajali da se to ne može dogoditi bez rata, ponovo promovišući starješinstvo sile nad razumom i pravom.
Javnost na Balkanu pitanje škotskog referenduma bespotrebno provlači kroz kaljugu vlastitog istorijskog iskustva.
Dok Jugosloveni iznutra nisu imali ni jedan razuman razlog da unište jedinstveni ekonomski i odbrambeni prostor, škotski motiv za odvajanje od Velike Britanije je ekonomski koliko i emotivno-istorijski.
Otcjepljenje bivših jugoslovenskih republika karakterisalo je bujanje hrvatskog nacizma, muslimanskog vjerskog ekstremizma u BiH i nesnalažljivog srpskog nacionalizma.
Rezultat su bili jednostrana izjašnjavanja nacionalnih zajednica na istorijskom talasu savezništva “debele” većine tih naroda sa nacističkom NJemačkom.
Jedina paralela između bivše Jugoslavije, odnosno njenog političkog nasljeđa, i Škotske, jeste Republika Srpska – zaključuje “Glas Rusije”.