Ekspert za bezbjednost DŽevad Galijašević smatra da Obavještajno-bezbjednosna agencija /OBA/ BiH treba da utvrdi iz koje su zemlje uvezeni dronovi, nedavno predstavljeni u BiH, zbog čega je to učinjeno i na koji način, jer očigledno nije ispoštovana procedura.
“To su borbeni dronovi i oni očito imaju borbenu namjenu. S obzirom na broj dronova za koji se zna, mislim da je to posao za OBA BiH da provjeri i utvrdi sve detalje, da li je riječ samo o dva-tri, pet ili 55 dronova i koja je njihova namjena. Potrebno je utvrditi zemlju iz koje je uvezena ova tehnologija”, izjavio je Galijašević Srni.
On je istakao da uvoz ovakve tehnologije podliježe mnogo strožim procedurama.
“O tome moraju da daju mišljenje OBA, Spoljnotrgovinska komora i Ministarstvo spoljne trgovine i na kraju prikupiti odobrenje i pozitivno mišljenje i dozvoliti uvoz takve opreme. Ova tehnologija nije prošla tu proceduru, uvezena je tajno, ima mogućnost borbenog djelovanja. To otvara ozbiljna pitanja na koja je dužna da odgovori OBA BiH”, zaključio je Galijašević.
Portal “Kliks” objavio je da su dronovi, koji su nedavno predstavljeni na Zeničkom privrednom sajmu kao proizvod Centra za tehničko tehnološko ispitivanje iz Sarajeva, uvezeni iz Kine i da nemaju nikakve veze sa BiH.
Ministar odbrane u Savjetu ministara Zukan Helez demantovao je ovu informaciju, tvrdeći da BiH proizvodi svoje dronove na pet mjesta i da to nije nikakva tajna, ali nije naveo lokacije na kojima se vrši proizvodnja.
Direktor Privrednog društva “Kosmos” iz Banjaluke Dušan Vještica izjavio je ranije Srni da ima saznanja da nijedna od fabrika u BiH sa kojima imaju saradnju ne posjeduje tehnologiju za proizvodnju dronova, jer je njihova proizvodnja specifična.
SRNA