Iako se testiranje na nasljedni tumor dojke ne vrši na Univerzitetskom kliničkom centru RS, na prijedlog ove ustanove osiguranici mogu ove testove uraditi na Institutu za onkologiju Srbije, potvrdili su ovo za “Nezavisne” iz Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske.
Naime, riječ je o genetskim analizama poput BRCA 1 i BRCA 2, koje se u Srpskoj rade samo u privatnim ambulantama, ali ne i u javnim zdravstvenim ustanovama, te FZO RS ne refundira ove troškove.
Iako su o tome, prema riječima Suzane Kekić, predsjednice Saveza žena oboljelih od raka dojke “Iskra”, pričali s onkolozima, još ne znaju da li će to biti odobreno u narednom periodu.
“Odskora se priča o tome, a i testiranje je krenulo tek odnedavno. Nama je bitnije da se za ove novije terapije iznađu sredstva. Znamo da je FBiH krenula s ovim testiranjem jer smo skoro imali seminar te su nam tom prilikom to i potvrdili. Mi opet, s druge strane, imamo mnogo više terapija, odnosno lijekova koji su nam dostupni u odnosu na njih”, rekla je Kekićeva.
Kako kaže, bar koliko ona zna, ove genetske analize su skupe.
“To testiranje košta oko 4.000 do 5.000 KM, a sve zavisi od toga koja je vrsta testiranja”, istakla je ona.
Ipak, kako su kazali iz Fonda, svi osiguranici kojima su potrebna ova testiranja imaju mogućnost da o trošku obaveznog zdravstvenog osiguranja isti urade u Srbiji, te dodaju da je procedura ista kao i za sve usluge koje ne rade u našim zdravstvenim ustanovama.
“Potrebno je da UKC RS predloži ovu uslugu i da osiguranik dobije rješenje Fonda za liječenje izvan RS. Fond zdravstvenog osiguranja RS za osiguranike koji boluju od malignih bolesti, uključujući i oboljele od raka dojke, u potpunosti finansira zdravstvenu zaštitu”, navode iz Fonda.
Kako dalje navode, osiguranicima koji boluju od malignih bolesti Fond u potpunosti finansira, bez ličnog učešća osiguranika, lijekove, sva neophodna liječenja, dijagnostiku, medicinska sredstva, produženu medicinsku rehabilitaciju i sve ono što je sadržano u paketu prava iz zdravstvenog osiguranja.
“Oboljelima od malignih bolesti je dostupno oko 100 citostatika sa liste citostatika Fonda za sve vrste tumora, kao i savremena biološka terapija. Konkretno, kada su u pitanju žene oboljele od karcinoma dojke, Fond u potpunosti finansira troškove liječenja, uključujući i operativne zahvate rekonstrukcije dojke, što nije slučaj u našem okruženju (npr. u Federaciji BiH). Fond u potpunosti pokriva i troškove rekonstrukcije dojke, bilo da se radi o rekonstrukciji vlastitim tkivom ili da je riječ o ugradnji implantata”, dodali su iz FZO RS.
Osim toga, dodaju da Fond za žene koje boluju od karcinoma dojke finansira perike, grudnjake i proteze.
“Pacijentima oboljelim od karcinoma dojke, odnosno od malignih bolesti, obezbijeđen je najsavremeniji tretman za liječenje radioterapijom i to bez čekanja, zahvaljujući otvaranju Centra za radioterapiju 2010. godine u Banjaluci. Prije otvaranja ovog centra, pacijente su na radioterapiju slali izvan RS i na ovo liječenje su znali čekati po pola godine”, dodali su iz Fonda.
Oni napominju da osiguranicima koji boluju od malignih bolesti uslov za korišćenje zdravstvene zaštite nije redovna uplata doprinosa za zdravstveno osiguranje. “Međutim, to ne znači da su poslodavci izuzeti od obaveze plaćanja doprinosa za ovu kategoriju osiguranika, ali Fond ne želi da zbog nesavjesnih poslodavaca oboljelima od malignih bolesti uskrati mogućnost da se liječe”, kazali su iz FZO RS.
Takođe, početkom ove godine osiguranicima koji boluju od malignih bolesti omogućeno je, izmjenom Zakona o zdravstvenom osiguranju RS, da po osnovu svoje bolesti, ukoliko nemaju nijednu drugu mogućnost, da se prijave na zdravstveno osiguranje, što ranije nije bio slučaj.
Izvor: Nezavisne novine