FZO RS “reže” troškove- smanjili plate rukovodiocima, direktori bez zamjenika

December 16, 2016, 1:08 pm

Fond zdravstvenog osiguranja RS u narednoj godini planira da unaprijedi efikasnost kontrole troškova u zdravstvenom sistemu i to na način da će kontrolni organi Fonda kontrolu usmjeriti na samo mjesto nastanka rashoda kao što je, primjera radi, kontrola preporuka upućivanja na skupu dijagnostiku ili propisivanja lijekova na recept i slično.

Ovo je, između ostalog, predviđeno Godišnjim planom rada Fonda za 2017. godinu. Efikasnije kontrole prvestveno imaju za cilj da spriječe sve eventualne zloupotrebe, ali i da dodatno stabilizuju finansijsku situaciju u ovoj oblasti.

U saopštenju koje je poslao FZO, namjera Fonda je da maksimalno smanji troškove na svim onim stavkama na koje može da utiče, a da pri tome održi dostignuti nivo prava osiguranika i osigura nesmetano pružanje zdravstvene zaštite.

Dodatnom unapređenju rada Fonda trebalo bi da doprinese i nova sistematizacija, koja je na snagu stupila 15.decembra. Sistematizacijom je planirano da se uspostavi još brža i efikasnija uprava koja će moći kvalitetno da odgovori na sve izazove koji očekuju Fond i zdravstveni sistem u nerednom periodu., navodi se u saopštenju.

Kao posljedica sistematizacije i smanjenja broja sektora, jer će ubuduće Fond umjesto devet imati šest sektora, planirano je smanjenje troškova za plate rukovodećeg kadra. Samim smanjenjem broja sektora u FZO RS smanjen je broj izvršnih direktora koji ubuduće neće imati svoje zamjenike koji su preraspoređeni na druge poslove u Fondu.

Novom sistematizacijom smanjen je broj sektora i to na način da su pojedini sektori spojeni u jedan, a dosadašnji zamjenici izvršnih direktora su preraspoređeni na druge radne zadatke. Novom reorganizacijom Fond ima cilj da unaprijedisvoj rad, ali i da u samoj instituciji smanji troškove na platama rukovodećih pozicija.

U saopštenju Fonda se ističe da se sa svakim smanjenjem rashoda kako u samom Fondu, tako i u cjelokupnom zdravstvenom sistemu, otvara se mogućnost eventualnog proširenja prava osiguranih lica, što je Fondu kao instituciji koja je prvenstveno servis osiguranih lica, najvažnije.

Podsjećamo i da stručne službe Fonda analiziraju svako radno mjesto na kojima su radili zaposleni kojima nije produžen ugovor o radu, kako bi, ukoliko se vremenom ukaže potreba, bili ponovo pozvani na razgovor za posao.

Fond je, kako se navodi, samo dio i jedna od institucija veoma složenog zdravstvenog sistema, pa očekujemo i da druge ustanove razmotre mogućnosti reorganizacije i sistematizacije u cilju poboljšanja efikasnosti rada u cjelokupnom zdravstvenom sistemu i to u okviru raspoloživih sredstava, a sa krajnjom namjerom da se unaprijedi kvalitet zdravstvene zastite u RS.

Finansijskim planom Fonda za 2017. godinu predviđeni su ukupni prihodi, kao i rashodi u iznosu od 668.628.269 KM. Na prijedlog Finansijskog plana FZO RS , Vlada RS je nedavno dala saglasnost, a usvojio ga je i Upravni odbor Fonda.

Usvojenim rebalansom u 2016. godini su predviđeni ukupni rashodi u iznosu 722.930.745 KM. Nacrtom Finansijskog plana Fonda je bilo predviđeno 741.909.053 KM za rashode. Nakon analize nacrta , isti je modifikovan i definisan na realnijim osnovama, a shodno punjenju budžeta, odnosno prihoda u prethodnim godinama. Sam prijedlog ukupnih troškova za 2017. godinu je manji za 73 miliona KM od nacrtom predviđenih rashoda.

Napominjemo da smanjenje planiranih rashoda ne bi smjelo da se odrazi na kvalitet usluga i prava krajnjeg korisnika. U narednoj godini, iz Fonda najavljuju da će aktivno raditi na reviziji svih troškova, što podrazumijeva unapređenje ugovora sa zdravstvenim ustanovama, modela i načina ugovaranja sa dobavljačima.

Kada je riječ o strukturi rashoda, Finansijskim planom Fonda za 2017. godinu, najzastupljeniji su troškovi za zdravstvenu zaštitu i oni čine čak oko 94 odsto ukupnih rashoda Fonda.

 

(RTRS)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *