“Adresa su njihovi poslodavci. Naime, ovjera zdravstvenih knjižica, odnosno korišćenje zdravstvene zaštite i drugih prava uslovljeno je plaćanjem doprinosa, što je zakonska obaveza, a ne volja Fonda”, navodi se u saopštenju ove institucije.
Fond je navode spreman da u skladu sa svojim nadležnostima pomogne u rješavanju ovog problema, kao što je već i ranije pomagao i izlazio u susret i radnicima i njihovim poslodavcima.
“FZO je spreman da pomogne u iznalaženju rješenja za regulisanja doprinosa za zdravstveno osiguranje radnika Željeznica, poput mogućeg novog reprograma. Smatramo da je neophodno da Ministarstvo saobraćaja i veza RS, ЈP Željeznice RS, Poreska uprava i Fond zajednički razmotre mogućnosti u cilju pronalaženja najboljeg rješenja, kako bi se omogućilo u što skorijem roku svim radnicima Željeznica da nesmetano koriste zdravstvenu zaštitu”, ističu iz Fonda.
I Fonda napominju da se velikom broju radnika, uključujući i one zaposlene u Željeznicama, koji boluju od teških bolesti, knjižice ovjeravaju čak i onda kada za njih nisu uplaćeni doprinosi, a “to se odnosi i na djecu do 15 godina i trudnice, kao i na sve hitne slučajeve”.
“Podsjećamo da se od uplate doprinosa finansira gotovo cjelokupna zdravstvena zaštita osiguranika, te i ovom prilikom ističemo značaj redovne uplate doprinosa i apelujemo na poslodavce da izvršavaju svoje zakonske obaveze, jer je samo na taj način moguće finansirati i očuvati sva prava osiguranika i obezbjediti zdravstvenu zaštitu za sve u Republici Srpskoj”, navodi se u saopštenju FZO.
RTRS