Paralelno s početkom proslave u Kninu, 5. avgusta, na godišnjicu “Oluje”, u riječkom pozorištu započeće javni razgovor s pet žena različitih nacionalnosti iz Vukovara, Osijeka, Knina, Drniša i Ličkog Petrovog Sela, ratnih stradalnica, piše Slobodna Dalmacija, prenosi Tanjug.
Razgovor s njima vodiće Vesna Janković, aktivistkinja Antiratne kampanje. Reč je o projektu “kontrasećanja”, pokušaju da se ispričaju priče žrtava rata s njegove margine i izvan službene istorije.
Oliver Frljić, piše list, nada se da će životne priče ovih žena pokazati da ni u jednom ratu ništa nije crno-belo i jednostavno: premda su posve različitih nacionalnosti i porodičnih prilika, sve su ove žene tokom poslednjeg rata proživele neku vrstu mučenja i torture, izgubile su članove porodice, javno su ismevane ili su trpele dugogodišnju društvenu izolaciju.
Neke od njih pripovedaju i o epizodama ratne humanosti i hrabrosti koje takođe odudaraju od nacionalnih stereotipa i koje se ne prepričavaju ni na pravoslavnim opelima ni na katoličkim misama za domovinu: o tome kako su, na primer, pojedini drniški Srbi i Hrvati – kad je bilo najgore – jedni drugima međusobno spasavali živote, navodi splitski list.
Reč je o performansu koji sugeriše da u slobodnom društvu nikad, pa ni na državni praznik, ne sme nepoželjno ispričati svoju istinu i biti protiv nametnutog i uniformnog mišljenja, prenosi Slobodna Dalmacija.
Budući da svaka Frljićeva aktivnost proizvodi žestoke društvene reakcije, organizatori i ovom prilikom u Rijeci očekuju kontraproteste veteranskih i desničarskih udruženja ili sličnih pojedinaca i društvenih grupa, pa će skup, kako tvrde organizatori, biti dobro osiguran, navodi list.
Osim ove manifestacije, piše Slobodna Dalmacija, Srpsko narodno veće će istim povodom organizovati i druge propratne događaje, kao što je komemoracija za žrtve “Oluje”.