Francuska se suočava sa još jednim danom protesta i štrajkova u četvrtak kako bi se osudila penziona reformu predsjednika Emanuela Makrona nakon što su razgovori između vlade i sindikata završili na mrtvoj tački.
Bilo je znakova da protestni pokret koji traje već 2,5 mjeseca počinje gubiti zamah i sindikati će se nadati masovnom odazivu 11. dana akcije od januara.
Sve strane u zastoju čekaju presudu 14. aprila o reformi francuskog Ustavnog vijeća, koje ima ovlašćenja brisati neke ili čak sve zakone.
Makron, koji je trenutno van zemlje u posjeti Kini, suočava se s najvećim izazovom svog drugog mandata u vezi sa glavnom reformom penzija, koja uključuje povećanje minimalne starosne granice za penzionisanje sa 62 na 64 godine.
Protesti su prerasli u nasilne nemire nakon što je premijerka Elizabet Born 16. marta pozvala kontroverznu izvršnu vlast da progura zakon kroz parlament bez glasanja.
Sindikati su rekli da sastanak sa Bornovom u srijedu nije doveo do napretka nakon što je odbila razgovarati o vraćanju na minimalnu starosnu granicu za penzionisanje od 64 godine.
– Jasno je da je neuspjeh kada premijer čak ne želi ući u tu raspravu – rekao je Siril Čabanije, govoreći u ime osam glavnih sindikata u zemlji nakon što su napustili razgovore nakon jedva sat vremena.
Bilo je to prvo takvo okupljanje dviju strana otkako je vlada u januaru predstavila sporni prijedlog zakona o penzijama.
Uprkos tome što je odbila pomaknuti se s mjesta po tom pitanju, Bornova je rekla da neće nastaviti sa drugim temama o radu “bez socijalnih partnera”, prenosi Frans 24.
Srpskainfo.com (Foto: Twitter)