Privredno-dijaloški forum o “Efektima ulaska Hrvatske u Šengen iz ugla ekonomske saradnje Hrvatske/EU – BiH” organizovala je Spoljnotrgovinska komora BiH u saradnji sa Hrvatskom privrednom komorom, s ciljem pružanja pomoći i podrške privrednicima BiH u novonastalim uslovima poslovanja. Da bi sIstem između dvije zemlje pri prelasku granice bio kompatibilan , nadležni organi u BiH moraju donijeti i usvojiti niz dokumenata, kako bi se mogli obezbijediti i dodatni prelazi koji imaju veterinarsku i fito-sanitarnu inspekciju. Zaključci sa ovog događaja biće dostavljeni Savjetu ministara.
BiH je značajan spoljnotrgovinski partner Hrvatske, trgovinska razmjena se iz godine u godinu povećava, a samim tim i saobraćaj teretnih vozila, pa je Hrvatskoj i nakon ulaska u Šengen zonu u interesu što bolji protok robe i ljudi, rekao je potpredsjednik Privredne komore Hrvatske za poljoprivredu i turizam Dragan Kovačević.
Spoljnotrgovinska razmjena između Hrvatske I BiH je oko osam milijardi KM, u zemlji posluje oko 400 hrvatskih kompanija koje zapošljavaju više od 20.000 radnika,ističe potpredsednik STK Vjekoslav Vuković.. Za BiH je bitno uspostavljanje digitalnog potpisa, posebno kod najave lakokvarljivih roba , a problem je jer postoje samo dva granična prelaza sa fito-sanitarniom i veterinarskom kontrolom – Bijača i Gradiška.
Vuković je naglasio da se radi i na tome da se produži boravak profesionalnim vozačima u Šengen zoni na 180 dana, što važi za pilote i mašinovođe.
Predstavnici nadležnih tijela dvije zemlje, carine, granične policije, inspektorata u okviru kojeg djeluju veterinarske i fito-sanitarne službe, te Spoljnotrgovinske komore BiH i Hrvatske privredne komore, dali su pojašnjenja u ulasku Hrvatske u Šengen i evrozonu, te odgovorili na pitanja šta obuhvata Šengen zakon. Zaključci sa ovog sastanka biće dostavljeni Savjetu ministara.
Izvor: TV K3