Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske dala je pozitivno mišljenje Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje za 2016. godinu, saopšteno je iz Fonda.
Direktor Fonda PIO Mladen Milić kaže da su prošle godine sprovedene sve preporuke revizora date u izvještaju za 2015. godinu, a da u izvještaju za prošlu godinu revizorski tim nije konstatovao nijednu nepravilnost za koju bi trebalo dati preporuku za njeno otklanjanje.
U revizorskom izvještaju se navodi da finansijski izvještaji Fonda PIO Republike Srpske istinito i objektivno prikazuju, u svim materijalnim aspektima, finansijsko stanje imovine i obaveza na dan 31. decembra 2016. godine i izvršenje budžeta u skladu sa propisanim okvirom finansijskog izvještavanja.
Istovremeno, uz reviziju finansijskih izvještaja vršena je i revizija usklađenosti aktivnosti, finansijskih transakcija i informacija iskazanih u finansijskim izvještajima sa zakonskim i drugim propisima.
Na osnovu toga je utvrđeno da su aktivnosti, finansijske transakcije i informacije prikazane u finansijskim izvještajima Fonda u svim materijalnim aspektima u skladu sa propisima kojima su regulisane.
“Ne izražavajući rezervu na dato mišljenje Glavna služba skreće pažnju da Budžet Republike nije obezbijedio sredstva u iznosu 2.080.386 KM, dospjela za plaćanje zaključno sa 31. decembrom 2016. godine uključena u izvršenje budžeta za 2016. godinu, do isteka roka za izradu i dostavljanje finansijskih izvještaja, kao i neizmirene obaveze iz ranijih perioda iskazane po početnom stanju 1. januara 2016. godine u iznosu od 26.573.183 KM”, navodi se u saopštenju.
Prema izvještajima Fonda i Poreske uprave Republike Srpske, za 2016. godinu doprinosi za penzijsko i invalidsko osiguranje su naplaćeni u iznosu od 731.706.722 KM.
Obračunate penzije za 12 mjeseci 2016. godine iskazane su u iznosu od 989.969.307 KM, iz čega proizilazi da je za isplatu penzija iz sredstava doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje nedostajalo 258.262.585 KM, što je obezbijeđeno iz drugih budžetskih sredstava u skladu sa zakonskom obavezom Republike.
Ukupni rashodi i izdaci iskazani su u iznosu od 1.046.940.118 KM, a ukupna ostvarena budžetska potrošnja u odnosu na odobreni budžet je niža za dva odsto.
Glavna služba za reviziju konstatovala je da su rashodi za lična primanja iskazani u iznosu od 13.499.508 KM ili 98 odsto u odnosu na budžet.
Rashodi po osnovu korišćenja robe i usluga su iskazani u iznosu od 7.310.892 KM i niži su za 26 odsto ili za 2.632.108 KM u odnosu na budžetom odobrena sredstva, dok su rashodi po osnovu utroška energije, komunalnih i komunikacionih usluga niži za 13 odsto od planiranih.
Rashodi za režijski materijal niži su za 39 odsto od planiranih, rashodi za tekuće održavanje niži za 25 odsto od planiranih, a uštede su ostvarene i po osnovu putovanja i smještaja čiji su rashodi niži za 32 odsto u odnosu na planirane.
Rashodi za stručne usluge su iskazani u iznosu od 4.212.373 KM, što je za 25 odsto niže od budžetom odobrenih sredstava, kao i u odnosu na prethodnu godinu, od čega se na dostavu penzija putem pošte korisnicima prava u mjestu prebivališta u Republici Srpskoj odnosi 3.197.646 KM.
Ukupna potraživanja Fonda na dan 31. decembra 2016. godine su 455.216.206 KM.
Osvrćući se na revizorski izvještaj, Milić ističe da je ovo prvi put u 25 godina postojanja Fonda i od kada Glavna služba vrši reviziju, da su oba izvještaja pozitivni, pri čemu nije utvrđena nijedna nepravilnost za koju bi bila data preporuka za njeno otklanjanje.
U saopštenju Fonda se podsjeća da je prije desetak godina Fond imao negativna mišljenja u kojima je davano na desetine preporuka, a zbog utvrđenih nepravilnosti tužilaštvo je podiglo i optužnicu za određena lica koja su procesuirana.
U posljednjih pet godina izvještaj o finansijskom poslovanju imao je mišljenje sa rezervom isključivo zbog ostvarenog deficita, dok je izvještaj o usklađenosti aktivnosti, finansijskih transakcija i informacija iskazanih u finansijskim izvještajima sa zakonskim i drugim propisima bio pozitivan.
“Pozitivna mišljenja Glavne službe za reviziju javnog sektora za 2016. godinu bez ijedne preporuke za Fond imaju veliki značaj, koji između ostalog potvrđuju da jedna od najvećih institucija Republike Srpske u potpunosti posluje u skladu sa zakonskim propisima, a rukovodstvu i svim zaposlenim daje dodatni podstrek da sa ovakvim načinom rada nastavi i u narednom periodu”, ističu u Fondu.
U saopštenju se navodi da to podrazumijeva da se poštuju i primjenju svi zakonski propisi i rokovi, maksimalno štedi na svim nivoima vodeći računa da se ne ugroze tokovi poslovnih procesa, kao i dosljedno sprovođenje akcije “Stop prevarama do penzije pošteno”.
Sprovodeći ovu akciju u kontinuitetu od 2012. godine Fond je detaljnom analizom otkrio na hiljade korisnika prava koji su različitim vidovima zloupotreba i na nezakonit način u prethodnim godinama ostvarivali pravo na penziju.
“U posljednjih pet godina podizanjem kontrole na najviši nivo i obustavljanjem isplate penzija za nelegalne korisnike spriječena je isplata više od 27 miliona KM, čiji povrat bi bio teško ostvariv”, zaključio je direktor Fonda PIO Mladen Milić.
(Srna)