Zločin u Jabuci 24 godine poslije – čeka se da svjedoci pomru

July 23, 2016, 6:41 am

Jedan od svjedoka Neđo Mastilo, kome su ubijeni brat, rođaci i komšije, kaže
da se pokušava nametnuti priča da je u Jabuci stradalo vojno sposobno stanovništvo.

“Jesu li starice Milka Kovač i Kosa Simović – jedna nepokretna, druga slijepa, koje su zapaljene u kolibi, mogle pružiti otpor i jesu li bile vojno sposobne? Zatim, bračni par Milovan i Marija Skakavac, po 80 godina, ubili ih u žbunju u koje su se sakrili, pa bračni par Miloš i Anđelka Trivun, ubijeni na kućnom pragu, bračni par Ostoja i Sofija Ćosović, isto na kućnom pragu, pa Miloš Vuković, koji je prošao sve ofanzive u Drugom svjetskom ratu, Sutjesku i Sremski front, donio sva moguća odlikovanja i ubijen na kućnom pragu”, podsjetio je Mastilo.

On je istakao da su preživjeli Jabučani razočarani radom pravosudnih institucija u Republici Srpskoj i BiH koje decenijama bezuspješno vode ovaj slučaj.

“Svake godine na današnji dan ponavljamo istu priču, a ništa se ne preduzima. Jabuka je `stavljena pod tepih` i čeka se da svjedoci jednostavno pomru. S druge strane, i počinioci zločina su većinom pomrli, ostalo je još par njih koji su bili na komandnim mjestima”, rekao je Mastilo.

Svjedoci su davali izjave prvo Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske, pa Tužilaštvu u Trebinju, a onda i inspektorima Agencije za istrage i zaštitu BiH i Obavještajno-bezbjednosne agencije.

“Na izjavama se sve završilo i niko još nije odgovarao za ovaj strašni zločin”, rekla je sekretar opštinske Organizacije porodica poginulih boraca Dušanka Lalović.

Zločin u Jabuci, koja je Dejtonskim mirovnim sporazumom ustupljena Federaciji BiH, bio je prvo masovno stradanje srpskih civila u opštini Foča, a ni nakon 24 godine počinioci nisu kažnjeni.

Pripadnici muslimanske vojske u zoru 23. jula 1992. godine napali su 11 sela Jabuke, paleći i ubijajući sve pred sobom. Masakrirana su 43 civila, među kojima i starci, žene i djeca, a najmlađa žrtva je trinaestogodišnji Novo Elez.

Pomen parastos poginulim Jabučanima biće služen 6. avgusta, na Preobraženje Gospodnje u obnovljenoj crkvi u Jabuci, koja je posvećena tom prazniku, a u čijem dvorištu je podignut i spomenik stradalima.

RTRS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *