Firmama Srpske prijeti opasnost

October 16, 2017, 8:00 am

Određeni broj preduzeća u Srpskoj ove godine očekuju veliki poslovni problemi i prijeti im opasnost da budu ugašena.

Generalni izvještaj o kreditnom bonitetu preduzeća koji je za prošlu godinu prvi put uradila Agencija za posredničke, informatičke i finansijske usluge (APIF) pokazao je da postoji velika vjerovatnoća da će neka preduzeća ove godine otići u stečaj ili likvidaciju ili će imati blokirane račune.

Za ova preduzeća u APIF su ustanovili da spadaju u nesigurnu zonu i da ih u ovoj poslovnoj godini očekuje „štetni događaj“.

U APIFU nisu otkrili koliko preduzeće je imalo loš poslovni rejting, samo su istakli da je ocjena kreditnom boniteta urađena za sve poslovne subjekte na  području Srpske, koji posluju u oblasti industrije, trgovine i usluga.

”Izvještaj o bonitetu je nova usluga u APIF i koju ćemo u narednom periodu više promovisati i s obzirom na to možemo biti zadovoljni korišćenjem informacija iz ovog izveštaja”, kazali su u ovoj agenciji.

Dodali su da izvještaj o bonitetu koriste preduzeća kako za lične potrebe odnosno za svoje poslovanje, tako preduzeća koja su se interesovala  za samu ocjenu drugih preduzeća, te banke koje su na taj način provjeravale svoje klijente.

”Izvještaji  o bonitetu mogu pružiti jasne informacije koje se mogu iskoristiti kao zaštita pri sklapanju poslovnih ugovora, te kod donošenja poslovnih odluka. Takođe, ocjena kreditnog boniteta se pribavlja pri učešćima u postupcima javnih nabavki koji imaju preciziranu potrebu za ovakvim tipom izvještaja”, ističu u APIF.

Osnovni smisao je da izvještaj o kreditnom bonitetu pruži dovoljan obim informacija koji bi omogućio da se rizik pri donošenju poslovnih odluka svede na najmanju moguću mjeru i pruži dovoljno informacija kako bi se donijele prave poslovne odluke.

Stručnjaci ocjenjuju da kreditni rejting firmi opada jer se privreda nalazi u teškom položaju – sve teže naplaćuju potraživanja i sve je manje novih ulaganja.

Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore RS, ističe da je domaća privreda već prezadužena, oni koji su mogli da dignu kredit, dok ostali nisu kreditno sposobne.

”Banke su usmjerene prema firmama koje redovno vraćaju kredite, pa im nude povoljne kamatne stope koje su povoljnije od kamatnih stopa Investiciono razvojne banke, ali je problem što su te kamate opet veće nego u evropskim zemljama”, ističe Blagojević.

Obaveze privrede veće od 16 milijardi KM

Ukupne obaveze privrede u 2016. godini iznosile su 16,3 milijardi KM i povećane su za 7,9 odsto u odnosu na godinu ranije.

Dugoročne obaveze iznose 6,2  milijarde KM i povećane su za 4,7 odsto, a kratkoročne obaveze iznose 10, 9 milijardi KM i veće su za deset odsto u odnosu na prethodnu godinu.

Najveći problem privrede RS je lani bila nelikvidnost, odnosno nemogućnosti izmirenja obaveza.

Izvor: Blic

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *