“Prointer“, IT firma koja je samo prošle godine pobijedila na šezdesetak javnih nabavki vrijednih oko 21,2 miliona KM, nastavlja da niže pobjednički tenderski niz pa će za usluge njenih stručnjaka, koji će održavati poslovni informacioni sistem, Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske izdvojiti čak 674. 000 KM sa uračunatim porezom na dodatu vrijednost, saznaje portal CAPITAL.
Banjalučki i beogradski „Prointer“ Fond zdravstva odabrao je 11. decembra prošle godine kao najpovoljnije ponuđače kojima će, po obavljenom poslu s rokom plaćanja od samo deset dana, svakog mjeseca isplaćivati 56.160 KM sa uračunatim PDV-om.
Zanimljiv je bio i sam postupak izbora „Prointera“ na ovom tenderu. Uz ove firme, ponudu je poslao i banjalučki konzorcijum „Lanaco“ i „Alf-om“.
„Prointerova“ ponuda bila je nepotpuna jer se za dva člana tima nije moglo utvrditi da li su ovlašteni Microsoft treneri „u neprekidnom trajanju od minimum pet godina“. „Lanaco“ i „Alf-om“ ispunili su sve uslove.
„Grupi ponuđača „Prointer“ Banjaluka i Beograd 17. oktobra 2017. godine dostavljen je zahtjev za pojašnjenje ponude u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama. Ovaj kandidat je 25. oktobra dostavio traženo pojašnjenje koje je zaprimljeno na protokolu ugovornog organa“, navodi se u odluci FZO RS.
Nakon toga, 30. oktobra „Alf-om“ raskida konzorcijski ugovor, a kao razlog navodi to što su „primorani da angažuju vlastite kapacitete kako bi završili druge ugovorene poslove“.
„Grupa ponuđača ‘Lanaco’ i ‘Alf-om’ više nije legitimna, odnosno ne postoji i samim tim nije kvalifikovana za dalje učešće u ovoj proceduri“, navode u FZO RS.
Tako je ponuda banjalučkih i beogradskih snaga „Prointera“ pobijedila u trci za posao teškoj preko pola miliona KM.
Cjenovnik rada IT stručnjaka ove firme je zavidan. Za konsalting samo jedan član tima po satu će svojoj firmi zaraditi 120 KM, a toliko i projekt menadžer. Toliko košta ista minutaža stručnjaka za sistemsku analizu, ali i sistem inženjerskih poslova i projektovanje. Za administraciju podataka „Prointerov“ čovjek po satu će od FZO zaraditi 110 KM, a instruktor i programer po 95 KM.
U Fondu zdravstva RS kažu da je održavanje poslovnog sistema veoma značajno i da ni u jednom trenutku ne smije da stane jer bi se to odrazilo na kompletan zdravstveni sistem.
Međutim, trenutna računica FZO RS i računica iz odluke o dodjeli ugovora “Prointeru” se ne slažu.
“Ugovorom o održavanju PIS-a predviđeno je plaćanje na mjesečnom nivou, što je bio slučaj i ranijih godina. Na godišnjem nivou za usluge održavanja biće izdvojeno 585.468 KM sa PDV-om, odnosno mjesečno 48.789 KM. Ranije je PIS FZO RS održavala firma ‘Lanaco’ po cijeni od 616.356 KM, odnosno mjesečno po cijeni od 51.363 KM”, kažu u FZO RS.
Pobjede „Prointera“ postaju više nego očekivane, iako je cijena njihovog održavanja poslovnog informacionog sistema Fonda zdravstva veća za oko 30.000 KM u odnosu na vrijednost tendera FZO za ove usluge raspisanog prošle godine.
Ova kompanija, osnovana 2015. godine, došla je u žižu nakon prošlogodišnjeg tendera upravo Fonda zdravstvenog osiguranja RS. Planom javnih nabavki zdravstva za 2017. godinu bilo je predviđeno da se za posao isporuke „hardvera, softvera, elektronskih kartica i čitača za IZIS“ utroši 17,4 miliona KM (bez PDV-a), ali je Upravni odbor Fonda u januaru donio odluku u kojoj je precizirano da se kod nabavke mijenja iznos procijenjene vrijednosti i da se on povećava na 23,2 miliona KM (bez PDV-a).
U javnosti je u više navrata nezvanično isticano da iza ove firme stoji Igor Dodik, sin Milorada Dodika, iako je on to nekoliko puta demantovao. Kao drugi vlasnik pominje se Slaviša Kokeza.
Bez obzira ko je na papiru formalni vlasnik, ugovori koje je „Prointer“ za samo dvije godine potpisao pokazuju da ova kompanija uživa neobično veliko povjerenje javnih preduzeća u RS, ali i drugih ustanova u RS.
FZO na javne nabavke troši 168 miliona KM
Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske ove godine namjerava da na javne nabavke potroši oko 168 miliona KM bez poreza na dodatu vrijednost. Iako je 164,7 miliona KM namijenjeno zdravstvenim ustanovama, zanimljivo je da će i ove godine čak 3,2 miliona KM biti izdvojeno isključivo za potrebe FZO.
Plan javnih nabavki ove godine će tako biti teži za 38 miliona KM u odnosu na 2017. godinu. Od ukupno 2,9 miliona, koliko će biti potrošeno na plaćanje usluga i kupovinu robe, samo na IT sektor otići će 2,4 miliona KM.
Iako je u oktobru prošle godine odlučeno da će 85 gejmerskih računara biti kupljeno od banjalučkog „Prointera“ za čak 150.000 KM, nova godina donosi i nova ulaganja – planirana je nabavka opreme u iznosu od 250.000 KM. Opremanje data centra koštaće oko 685.000 KM, a licence oko 70.000 KM.
Opremu valja i održavati, a za ove usluge FZO RS spreman je da plati 50.000 KM, dok je održavanju mreža namijenjeno 45.000 KM.
Fond nema ni vlastite štampače, ali će ih, planirano je, iznajmiti za 60.000 KM, što je za 30.000 KM više u odnosu na prethodnu godinu.
Zanimljivo, za izradu jedinstvenog informacionog sistema, odnosno elektronskog zdravstvenog kartona i knjižice, za koji je okončna prva faza tendera teškog 23 miliona KM, još nije odabran ni ponuđač, pa nije poznato ni kada će biti realizovan. Međutim, u Fondu već sada znaju da će ih „kontrola implementacije i realizacije IZIS-a“ koštati 600.000 KM.
(Capital.ba)