Nedavni podvig srpskih hirurga Urgentnog centra Kliničkog centra Srbije (KCS) koji su spasili život mladiću kome je oštrica noža prošla kroz srce, dijafragmu, pluća, želudac i slezinu nije jedini u Srbiji.
Zlatne ruke naših hirurga izveli su dosad vrlo rijetke i pionirske operacije u salama i upisali se u istoriju srpske, ali i svjetske medicine.
Prvi na svijetu presadili su matericu, izveli operaciju tumora mozga kroz nos, napravili vještačko uvo od rebarne hrskavice, izvadili čitavo debelo crijevo kroz “nekoliko” rupica.
Prva transplantacija materice u svijetu
U Beogradu je 26. marta 2017. godine, u Univerzitetskoj dečjoj klinici u Tiršovoj urađena prva transplatacija materice u svijetu među jednojajčanim bliznakinjama. Operacija je počela oko osam ujutro i trajala je do duboko u noć. Na čelu ekipe bio je stručnjak iz Švedske, profesor Mac Braunston, dok su srpsku ekipu predvodili prof. dr Zoran Radojičić i prof. dr Miroslav Đorđević. Bliznakinja kojoj je presađena materica kasnije je postala majka.
Debelo crijevo kroz nekoliko “rupica”
Hirurzi KBC “Zvezdara”, predvođeni dr Zlatkom Bokunom, su 31. maja ove godine izveli rijetku laparoskopsku operaciju debelog crijeva. Na tom organu su bila čak tri maligna tumora, a oni su uspjeli da kroz četiri “rupice” izvuku čitav obolio organ iz tijela. Operacija je trajala puna četiri sata.
Izvukli tumor kroz nos
Presađivanje vještačkog srca
Srpski kardiohirurzi su 19.decembra 2014. godine prvi put u Klinici za kardiohirurgiju KCS izveli transplantaciju vještačkog srca i upisali se u istoriju srpske medicine. Šef tima bio je prof. dr Miljko Ristić, a u operaciji su učestvovali dr Emilija Nestorović, dr Svetozar Putnik, dok je anesteziolog bio dr Dejan Mirković. U sali je bio i čuveni nemački kardiohirurg prof. dr Kristof Šmit.
Vještačko uvo od rebarne hrskavice
Srpski hirurg dr Aleksandar Urošević napravio je vještačko uvo od rebarne hrskavice dječaka, koji je rođen bez ušne školjke. Potom mu je ono presađeno. Ovaj specijalista plastične i rekonstruktivne hirurgije iz Kliničkog centra Srbije jedini je doktor u regionu koji od 2016. godine radi ovaj specifični hirurški zahvat.
Dodir preko bioničke ruke
Mladi naučnik iz Beograda izumeo je 2014. godine bioničku ruku pomoću koje osobe koje su imale amputaciju ponovo mogu da osjete dodir. U tom velikom otkriću, osim njega, učestvovali su profesori Silvestro Mićero i Paolo Maria Rosini, kao i još 25 ljudi.
Šaka je počela uspješno da se presađuje, a milionima ljudi koji su ostali bez tog dijela tijela ulila nadu da će ponovo moći da osjećaju dodir, piše Blic.
(Srpska info)