Pravosuđe BiH direktno pomaže osumnjičenima za monstruozan zločin nad srpskim civilima u Jošanici kod Foče, koji su pušteni na slobodu jer im omogućava da utiču na svjedoke, rekla je Srni predsjednik Skupštine republičke Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Radojka Filipović.
“Ovakvo ponašanje pravosuđa dovodi nas u situaciju da se okupimo i dođemo pred Sud i Tužilaštvo BiH i da ih istjeramo iz njihovih kancelarija, da ne primaju onako velike plate za posao koji ne rade, a očito ne rade u interesima porodica srpskih žrtava”, istakla je Filipovićeva.
Ona je naglasila da su porodice poginulih i nestalih boraca iz cijele Republike Srpske ogorčene ponašanjem pravosuđa i činjenicom da će i predmet Jošanica biti samo još jedan predmet koji će doživjeti isti epilog poput suđenja Naseru Oriću i Sabahudinu Muhiću.
“Očito je da je na sceni praksa da pravosuđe primjenjuje isti scenario kada je riječ o predmetima ratnih zločina gdje su žrtve Srbi”, ocijenila je Filipović.
Ona je konstatovala da pravosuđe na nivou BiH dozvoljava da se osumnjičenima i optuženima koji su činili zločine nad Srbima pruža mogućnost da se brane sa slobode.
Ponašanje pravosuđa na nivou BiH, kaže ona, direktna je pomoć onima koji su počinili zločine da imaju mogućnost da utiču na svjedoke što će za rezultat imati da optužnica, ako bude podignuta i potvrđena, ide u pravcu oslobađajuće presude.
“Poučeni iskustvom predmeta `Naser Orić` i `Sabahudin Muhić` gdje su se i oni branili sa slobode, a počinili su ogromne zločine na ovim prostorima, znači da će ista sudbina biti i u predmetu koji se odnosi na zločin u Jošanici”, smatra Filipovićeva.
Ona kaže da ne može da pronađe riječ kako da iskaže svoje nezadovoljstvo, ocijenivši da se poslije 30 godina pravosuđe na nivou BiH igra sa osjećanjima porodica i da je hapšenje onih koji se sumnjiče za zločine u Jošanici samo bacanje prašine u oči porodicama srpskih žrtava da se kao nešto radi.
“Ubili 56 civila prije 30 godina i 30 godina živjeli na slobodi, pa sad i da dobiju osuđujuću presudu koja će, ako je bude, biti smiješno mala, onda se pitam u kom pravcu mi razmišljamo i u kom pravcu ide ova država i gdje je pravda za srpske žrtve?”, pita Filipović.
Ona je ukazala i da je termin za hapšenje bio pred obilježavanje 30 godina od zločina u Jošanici, da porodice ponovo ne bi izgovorile rečenicu “da za zločine u Jošanici poslije 30 godina još niko nije odgovarao”.
“Samo im je trebalo da prođe obilježavanje Nikoljdana, kada se i desio zločina prije 30 godina, pa da ih puste na slobodu”, napomenula je Filipovićeva i dodala da se ne zna u kom pravcu ide BiH u kojoj se priča o nekom kandidatskom statusu za članstvo u EU.
“Očito je da hoće da ostave ovu situaciju da su samo Srbi krivi za sve ono što se dešavalo devedesetih, da statistika pravosuđa pokaže kako su zločine činili samo Srbi, a ne i ostala dva naroda i da Srbi budu sa hiljadama izrečenih kazni”, konstatovala je Filipović.
Na slobodu je pušteno šest uhapšenih na području Sarajeva i Goražda zbog ratnog zločina u selu Jošanica kod Foče u decembru 1992. godine kada je ubijeno 56 lica srpske nacionalnosti, pretežno civila, među kojima je bilo i žena i djece.
“Postupajući tužilac Vladimir Simović nije predložio nikakve mjere zabrane”, rečeno je ranije Srni iz Tužilaštva BiH.
SRNA