Kompanija Fejsbuk je saopštila da je suspendovala “desetine hiljada” aplikacija koje je napravilo 400 programera u sklopu istrage skandala o proslijeđivanju ličnih podataka korisnika ove mreže konsultantskoj kompaniji “Kembridž analitika”.
Saopštenje je stiglo istog dana kada su pravni dokumenti u Masačusetsu otkrili da je Fejsbuk obustavio 69.000 aplikacija, prenosi AP.
U većini slučajeva, međutim, obustave nisu uslijedile posle ozbiljne istrage, već zato što programeri aplikacija nisu uspjeli da odgovore na zahtjeve o traženim informacijama.
Od marta 2018. godine, Fejsbuk je počeo da se bavi aplikacijama koje imaju pristup podacima korisnika, poslije otkrića da je kompanija Kejmbridž Analitika na taj način koristila privatne podatke miliona korisnika u pokušaju da utiče na izbore u SAD.
Nakon izbijanja skandala Fejsbuk je bio izložen posebnoj pažnji američke i evropskih vlada, a izvršni direktor Mark Zakerberg je pozvan da svjedoči pred Kongresom.
Fejsbuk je objavio da je istraga u toku i da je do sada pregledao milione aplikacija.
Sudija je juče uputio poziv državnog tužioca da ta društvena mreža obijelodani imena aplikacija i programera koji su uzimali podatke od njenih korisnika bez njihovog pristanka, kao i komunikaciju o tim aplikacijama.
Fejsbuk je otkrio da je identifikovao više od 10.000 aplikacija koje “pokazuju karakteristike povezane sa većim rizikom zloupotrebe podataka”, ali nije imenovao nijednu od njih.
Glavni državni tužilac je napomenuo da je Fejsbuk dozvolio programerima da integrišu najmanje 9 miliona aplikacija u platformu od 2014. godine i da je dugo dozvoljavao pristup korisničkim podacima, uključujući fotografije, radnu istoriju, rođendane i “lajkove”.
– To se odnosi ne samo na ljude koji su instalirali aplikacije, već i na njihove Fejsbuk prijatelje koji to nisu učinili – navodi se u izvještaju tužilaštva.
(Srpskainfo – Foto: Facebook)