Stočari iz BiH koji su prije tri sedmice od vlasti zatražili uvođenje specifične carine na uvoz svježeg ili rashlađenog goveđeg mesa porijeklom iz EU, ogorčeni su što, ni do danas, iz Savjeta ministara nisu dobili nikakav odgovor.
Upozoravaju da su spremni da zbog ovakvog ignorisanja, te činjenice da ne znaju šta će sa stokom koju su utovili, sa mehanizacijom dođu pred Savjet ministara i Parlament BiH. Poručuju da nije isključeno da će nekoliko šlepera natovariti bikovima, koje će pustiti ispred ovih institucija.
Problem je nastao zato što sporazum sa Turskom o izvozu iz BiH 15.000 tona junećeg mesa nije realizovan, niti se zna kada će izvoz krenuti.
Sada, prema nekim procjenama, u BiH ima i do 30.000 junadi koja su tržišni višak, od čega je oko 10.000 premašilo 800 kilograma, koju stočari svakodnevno moraju da hrane, a koju zbog toga što su prerasli težinu i starosnu granicu neće moći da izvezu.
Iz Udruženja poljoprivrednika BiH naglašavaju da su ogorčeni ignorisanjem od strane institucija na državnom nivou.
– Poslaćemo im još jedno otvoreno pismo, samo da im stavimo do znanja da je bruka i sramota da se tako ponašaju prema domaćim poljoprivrednicima. Nedonošenjem mjera zaštite oni svjesno i direktno uništavaju seljaka, njegovu porodicu, selo u cjelini – ističe predsjednik ovog udruženja Vladimir Usorac.
Podsjeća da su domaći farmeri tražili hitno uvođenje pomenutih dadžbina zbog porasta uvoza, te sniženja uvoznih cijena goveđeg mesa ispod nivoa koji nepovoljno utiče na konkurentnost domaćih proizvođača.
– Primjera radi, u ovoj godini uvezeno je skoro 30.000 tona junećeg mesa, što je ekvivalent za najmanje 50.000 junadi. To nedvosmisleno potvrđuje da, zbog uvoza mesa, proizvođači nisu mogli prodati junad na domaćem tržištu. Dovedeni smo u poziciju da više ne znamo šta da radimo, ali to očigledno nikog ne interesuje. Zato smo spremni da blokiramo pomenute državne institucije, tako što će 5.000 farmera sa mehanizacijom i utovljenim bikovima doći u Sarajevo. Ispred Savjeta ministara i Parlamenta BiH bićemo dok ne shvate da nam je dogorjelo do nokata – poručuje Usorac.
Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Mirko Šarović prije par dana je saopštio da očekuje da uskoro počne izvoz goveđeg mesa i tovne junadi iz BiH u Tursku, „čim ova država riješi organizaciona pitanja“.
– Turska je odredila svoju državnu zadrugu koja otkupljuje meso u BiH u prvoj fazi u iznosu od 3.000 tona. To je dobra količina, koja bi riješila i pitanje otkupa viškova u zemlji. Činjenica je da se kao kompanija nisu najbolje snašli, odnosno izgubili su prilično vremena u organizaciji i pripremi izvoza – istakao je Šarović.
Podsjetimo, domaći poljoprivrednici koji su uzgojili bikove, koje sada nemaju kome da prodaju, pobunili su se još pre mjesec dana i zatražili od nadležnih institucija da što prije uvedu privremenu zabranu uvoza u BiH žive stoke i svježeg junećeg mesa. Tada je ministar Šarović rekao da su sa entitetskim ministrima poljoprivrede dogovorene ključne aktivnosti na rješavanju ovog problema, ali je do danas sve ostalo samo mrtvo slovo na papiru.
Predsjednik Udruženja poljoprivednika Semberije i član Upravnog odbora Udruženja poljoprivrednika BiH Savo Bakajlić ranije je upozorio da se farmeri plaše uginuća stoke, a među 9.000 do 10.000 tovnih grla samo u Semberiji već je između 4.000 i 5.000 grla prešlo težinu od tone, što je kritično.
– Od maja iz Sarajeva slušamo samo obećanja o nastavku izvoza junećeg mesa u Tursku i dok se u BiH spore oko formiranja vlasti, trpe građani.
– Kvota od 3.000 tona junećeg mesa za izvoz samo će biti trenutno olakšanje, ali ne i rješenje problema – naglasio je Bakajlić.
Firme iz RS se javljaju za otkup junadi
Da bi olakšala položaj domaćih farmera, Vlada RS će iz svojih sredstava izdvojiti dva miliona KM za interventni otkup junećeg mesa u RS, a ova mjera će biti realizovana do kraja januara.
Kako saznajemo, u resorno ministarstvo se do sada prijavilo 14 firmi koje se bave preradom mesa, a koje su zainteresovane za otkup oko 20.000 grla.
Vlada će sa pomenuta dva miliona KM subvencionisati otkup mesa u Srpskoj sa 0,50 KM po kilogramu, te garantovati da otkupljivači neće moći od proizvođača otkupiti juneće meso ispod 3,9 KM po kilogramu žive vage.
Boris Pašalić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, ranije je rekao da Savjet ministara u tehničkom mandatu treba što prije da donese odluku o privremenoj zabrani uvoza mesa iz zemalja EU, jer uzgoj goveda i izvoz tog mesa iz BiH nije političko, nego životno pitanje.
– Proizvodnja junećeg mesa u Srpskoj raste, jer je 2016. godine bilo 17.500 junadi, a u ovoj godini ih imamo 31.000. Problem je što ove godine nema izvoza iz BiH u Tursku, a naši proizvođači junad ne mogu prodati na domaćem tržištu – rekao je Pašalić.
– srpskainfo.com