Fajon je istakla i da je otkazivanjem planirane posjete BiH evropski komesar za proširenje Johanes Han na neki način izrazio protest i razočarenje što je do ovoga došlo. Stoga je istakala da je i ona razočarana neusaglašavanjem programa reformi.
„Brisel u ovom trenutku očekuje da se bh. vlasti dogovore o ključnim, prijeko potrebnim reformama, ostavljajući iza sebe politiku koja se bazira na etničkoj podjeli, radeći za dobro svih građana BiH. To bi omogućilo napredak, BiH bi postepeno dobila status kandidata i time dodatne olakšice i beneficije, dok bi građani BiH konačno dobili motivaciju i poticaj“, rekla je Fajon.
Naglasila je i da je do sada u više navrata ponovila da je posljednja inicijativa EU zasnovana na socijalno-ekonomskom napretku zemlje.
„Tokom posjete u martu u Sarajevu i Banjaluci ostavila sam jasnu poruku da se EU ne šali, da polako gubi strpljenje i da očekuje ozbiljne rezultate i ispunjenje jasno dogovorenih ciljeva. Takođe, s novim predsjednikom Evropske komisije i novom visokom predstavnicom Mogerini, kao i novim sazivom Evropskog parlamenta, osjećala se odlučna želja na strani EU da se BiH posveti posebna pažnja i da se pokrene iz stagnacije“, istakla je Fajon.
Prema njenim riječima, čini se da je BiH, u neku ruku, iznevjerila povjerenje EU zbog odsustva dogovora sve tri strane u pogledu agende za reforme te ponovo pokazala da politika u BiH nije spremna disati kao jedno u ključnim trenucima.