Ovaj potez tehno giganta prati javna negodovanja zbog smrti 14-godišnje Molly Russell. Tinejdžerka se ubila 2017. godine, a njen otac tada je na njenom Instagram računu pronašao velike količine materijala o samoubistvu.
“Uklanjamo sadržaj koji prikazuje ili potiče na samoubistvo ili samopovredu, uključujući određene grafičke slike i prikaze u stvarnom vremenu za koje stručnjaci kažu da bi mogli navesti druge na loše ponašanje prema sebi”, napisao je u blogu Guy Rosen, potpredsjednik Facebooka.
Prema izvještaju o uklanjanju sadržaja kroz koje su zlostavljana djeca, 11,6 miliona objava odnosilo se na dječiju golotinju i seksualno uznemiravanje. Od toga je 754.000 postova uklonjeno sa Instagrama.
Više od 99 posto ovih sadržaja otkriveno je proaktivno, što ukazuje da se kompanija i dalje oslanjala na izvještaj trećih strana za oko 2,5 miliona objava koje su povezane sa samoubistvima i samopovređivanjima.
Facebooka je uklonio i 4,4 miliona objava povezanih s drogom, od čega 1,5 miliona sadržaja sa Instagrama. Također je uklonjeno i 2,3 miliona objava povezanih s prodajom vatrenog oružja, od čega 58.600 ovakvih objava sa Instagrama.
Popularna društvena mreža kaže da je uklonila i više od 99 poto sadržaja povezanih s terorističkim organizacijama, Al Kaidom i IDIL-om. Više od 130.000 terorističko-propagandnih objava uklonjeno je i sa Instagrama.
I pored velikih napora za uklanjanjem uznemirujućih i štetnih postova, buduće aktivnosti Facebooka za suzbijanjem štetnog sadržaja mogle bi biti ometane kroz strateški zaokret kojim Mark Zuckerberg želi pretvoriti društvenu mrežu u platformu brižniju prema privatnom životu korisnika, usmjerenu na povjerljivost.