Evropski put Bosne i Hercegovine suviše je usporen i gotovo se ništa ne preduzima na njegovom ubrzanju. Komplikovano državno uređenje dodatno usložnjava situaciju, usvajanje reformsih zakona ključno je za ulazak u Evropsku uniju, poručuju iz nevaldinog sektora.
“Značajan dio zakona se usvaja po ubrzanoj proceduri, usvajaj se kroz netrasparentne procese, gdje mi nemamo uvid u procese koji se dešavajau. Da bismo imali uvid, potrebno je civilno društvo da ima taj sistem kontrole da nam da do znanja o kakvim procesima se radi. To je nešto na šta mi trebamo regovati i moram ukazati našim donosiocima odluka, nego i onim s kojima se pregovara a to je, naravno, Brisel” kaže Alen Gudalo, predstavnik Inicijative za monitoring evropskih integracija Sarajevo
Civilno društvo jedan je od najvažnijih aktera u procesu evropskih integraracija. Međutim, njegova uloga u BiH je zanemariva.
“Bez angažmana i jedne posvećenosti civilnog društva ostali akteri u svim našim zemljama u regionu znaju da prave zastoje u samom procesu ako nemaju adekvatnog aktera koji ih gura da te reformske procese rade brže” istakao je Bojana Selakovć, koordinator Nacionalnog konventa o EU u Srbiji
Hrvatskoj je ulazak u Evropsku uniju donio brojne benefite. U svim segmentima.
Ni građani nisu optimistični. Evropska unija nam je, kažu, daleko.
“Kakvo je sada stanje, neće brzo. Možda hoće, ali dabogda. Za ovakvo stanje odgovorni su političari” smatraju građani.
Poznavaoci prilika tvrde da političarima evropski put BiH nije prioritet. Svi su se pozabavili lokalnim izborima, a važne teme gurnute su u zapećak.
TV K3