Tokom protekle dvije decenije BiH i cijeli region su doživjeli napredak, ali mnogo više posla ostaje pred njom, ukazuje nacrt rezolucije o 20 godina Dejtona.
Dodatni napori su neophodni na polju pomirenja, demokratskog razvoja i stabilizacije, dodaje se u nacrtu.
“Problemi u BiH se moraju riješti pre, a ne nakon prijema zemlje u EU, a za tako nešto potrebna je promjena Ustava”, rekao je Elmar Brok, predsjedavajući Spoljno-političkog komiteta Evropskog parlamenta juče na plenaranom sjednici.
Dvadeset godina poslije potpisa na Dejtonski mirovni sporazum, Evropski parlament još jednom naglašava opredjeljenje miru i prosperitetu Bosne i Hercegovine, kao i podršku njenim evropskim aspiracijama.
Zato se ohrabruju političke reforme koje će promovisati socijalno -ekonomski razvoj i unaprijediti funkcionisanje zajedničke države.
Takva reforma bi, uz poboljšanje života građana BiH, trebalo i snažno da zagovara uzdržavanje od nacionalističke retorike koja može da ugrozi sav dosadašnji napredak.
“BiH kakvu znamo je bila izvor kulture, most među kulturama, funkcionalni primer suživota različitih nacija. Moramo da prestanemo s ovakvim intervencijama koje su donijele teškoće BiH, treba da damo priliku zemlji da započne svoju evropsku priču”, poručio je poslanik EP iz Slovenije, Ivo Vajgl.
“Sigurno će reforme javne uprave, privrede pomoći da BiH bude bolja država, ali za stvarne reforme potrebna je reforma Ustava”, uvjeren je poslanik u EP iz Hrvatske, Јozo Radoš.