Evropa saziva samit, Balkan grca pod talasom izbeglica

October 21, 2015, 11:39 am

U međuvremenu je i na granici Slovenije i Austrije zavladao haos, pošto je nešto iza podneva reka ljudi krenula prema Gracu, odnosno prema unutrašnjosti Austrije, a policija koja je do tada pokušavala da uvede red, na kraju je digla ruke od svega, navodi hrvatski “Jutarnji list”.

Niske temperature i šatori koji gore još su više otežali nedaće hiljada izbeglica koji, zaglavljeni na graničnim prelazima, pokušavaju da nastave put preko Zapadnog Balkana koji se muči pod teretom “domino efekta” nakon što je Mađarska blokirala granicu sa Hrvatskom u petak u ponoć.

Na graničnom prelazu Srbije i Hrvatske Berkasovo danas oko 10.40 sati nije bilo izbeglica iz bliskoistočnih država, dok ih je u Prihvatnom centru u Preševu bilo stotinak.

Predstavnik kancelarije UNHCR u Beogradu Mirjana Milenkovski rekla je Tanjugu da je na prelazu Berkasovo prenoćilo više od 3.000 muškaraca žena i dece iz Sirije, Iraka, Avganistana i drugih država.

Izbeglice su jutros probile prolaz na granici između Hrvatske i Srbije Berkasovo-Bapska nakon što je više od hiljadu njih, koji su celu noć probdeli kod Berkasova, odlučilo da zaobiđe hrvatsku policijsku kontrolu, te preko polja, kroz voćnjake i vinograde uđe u Hrvatsku, objavio je portal zagrebačkog “Jutarnjeg lista”.

Taj list tvrdi da hrvatskih policajaca nije bilo dovoljno da zaštite putni prelaz od reke ljudi, a svedoci navode da su izbeglice začuđeno pitale u čemu je problem i zašto je granica zatvorena.

S druge strane, desetine izbeglica, među kojima je bilo žena i dece, prešlo je rano jutros reku Sutlu, na granici Hrvatske i Slovenije, gde je više od hiljadu njih dovezeno vozom iz Hrvatske, posle čega su upućeni da granicu pređu pešice.

Lutajući po nepoznatoj teritoriji i hladnom vremenu, neki od njih su došli do reke Sutle, koju su pregazili ili preplivali iako je temperatura bila oko nule, prenela je agencija AP.

Potom su izašli na blatnjave rečne obale, gde ih je sačekala slovenačka policija.

Za to vreme, kako javlja Index.hr, u Brežicama u Sloveniji gori kamp prepun izbeglica, dok mediji navode da izbeglice pala vatru da bi se grejali, a pojedini i da oni to čine namerno izazivajući požar. Kamp je, dodaju, pun vojske i policije.

U međuvremenu, grupe od nekoliko stotina izbeglica nastavljaju da ulazi u Sloveniju na njenoj 670 kilometara dugoj granici sa Hrvatskom, navodi slovenačka policija, prenosi STA.

Slovenački parlament usvojio je rano jutros zakon kojim je ovlastio vojsku da pomogne policiji u čuvanju državne granice pošto je na hiljade izbeglica preplavilo zemlju, a premijer Miro Cerar najavio je da će Slovenija danas zvanično zatražiti od EU policijsku i finansijsku pomoć.

On tvrdi da se Hrvatska ne pridržava operativnih dogovora o broju izbeglica koje šalje u Sloveniju, dok saradnju s Austrijom u tom pogledu vidi kao veoma dobru.

U međuvremenu, vlasti Bosne i Hercegovine sigurne su da će se izbeglički talas preliti i na tu zemlju ukoliko Hrvatska odluči da zatvori svoju granicu sa Srbijom i takav razvoj događaja smatraju veoma opasnim, rekao je danas zamenik direktora Službe za poslove sa strancima BiH Izet Nizam.

S obzirom na tekuću vanrednu situaciju u zemljama na migratskom putu preko Zapadnog Balkana, Junker je za nedelju po podne sazvao sastanak lidera zemalja na migrantskoj trasi, u pokušaju da obezbedi bolje koordinisanje njihovog protoka iz zemlje u zemlju.

Sastanku u Briselu će, kako je saopštila EK, prisustvovati šefovi država i vlada Srbije, Hrvatske, Slovenije, Makedonije, Rumunije, Bugarske, Austrije, Nemačke i Mađarske, kao i predstavnici luksemburškog predsedavanja EU, UNHCR i zajedničke evropske granične službe FRONTEKS.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *