U nacrtu saopštenja u koji je Rojters imao uvid, navodi se, takođe, da će EU pokušati da ubrza vraćanje u domovinu Avganistanaca, Iračana i državljana drugih azijskih zemalja ukoliko njihovi zahtevi za azil budu odbijeni.
“Obavezujemo se da odmah povećamo napore na obezbeđivanju naših granica”, stoji u nacrtu u kome precizira na koji način će napori obalske straže kod Grčke biti intenzivirani.
Na samit u Briselu posvećen izbegličkoj krizi pozvani su lideri članica EU – Austrije, Bugarske, Hrvatske, Njemačke, Grčke, Mađarske, Rumunije i Slovenije, zajedno sa dve države koje nisu članice Unije – Makedonijom i Srbijom, naveo je AP.
Nacrt plana o kome treba da razgovaraju već je naišao na kritike zbog prijedloga da države prestanu da omogućavaju tražiocima azila da pređu preko njihovih granica bez konsultacija sa susedima.
Hrvatski premijer Zoran Milanović nazvao je u subotu neozbiljnim i potpuno nerealnim nacrt dokumenta pripremljenog za sastanak zemalja EU, poručivši da u Briselu neće preuzimati nikakve obaveze za Hrvatsku.
Milanović je potvrdio da je video nacrt dokumenta, po kome države na takozvanoj “balkanskoj ruti” više ne bi smjele da bez dogovora sa susedima prebacuju izbeglice i migrante na granice susednih država, ali je izrazio uvjerenje da takav dokument neće biti prihvaćen.
Hrvatski premijer je istakao da očekuje da EU problem riješi tamo gdje je i nastao – nagranici između Turske i Grčke.