Erdogan Trampu postavio dva uslova

May 17, 2017, 8:19 am

Na prvom sastanku u četiri oka održanom u utorak u Vašingtonu, turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan i američki Donald Tramp obećali su da će smiriti tenzije koje su se pojavile između ta dva saveznika, uzrokovane, prije svega, američkom podrškom sirijskoj kurdskoj miliciji. Odnose dvije države nazvali su izvrsnim, javile su agencije.

Erdogan je u Bijelu kuću stigao s popisom prigovora: od američkog naoružavanja kurdske milicije (YPG) u Siriji – koju Turska smatra produženom rukom Radničke stranke Kurdistana, do Fethulaha Gulena koji živi u Americi i čije izručenje Ankara zahtijeva jer ga smatra odgovornim za pokušaj državnog udara prošle godine.

Ipak, dvojica zvaničnika čije su zemlje istorijski saveznici unutar NATO željeli su da pokažu dobre odnose obećavajući jačanje “strateškog partnerstva”.

– Imamo izvrsne odnose a učinićemo ih još i boljima – rekao je Tramp u obraćanju novinarima zajedno s Erdoganom, i dodao:

– Želimo što više saveznika u borbi protiv terorizma, i to je ono lijepo u vezi sa s Turskom. Odnos koji imamo biće nepobjediv – rekao je Tramp.

Obećao je sarađivati s Erdoganom u “postizanju mira i sigurnosti na Bliskom istoku, u suočavanju sa zajedničkim prijetnjama i u radu na izgradnji dostojanstvene i sigurne budućnosti za dva naroda”. Zatim se obratio i Erdogan:

– Jasno je da je izbor Donalda Trampa probudio nova očekivanja za Tursku i regiju. Znamo da nova administracija neće buditi lažne nade – rekao je turski predsjednik.

Američki zvaničnici su 9. maja otkrili da je Tramp odobrio planove da se dostavi oružje kurdskom YPG-u, kako bi se pomoglo u napredovanju te milicije prema uporištima Islamske države u Raki u Siriji. Turska je ključni partner SAD u koaliciji protiv snaga Islamske države.

Americi se savezništvo s Turskom pokazalo kao ključno u borbi protiv ISIS-a u Siriji, jer je Turska američkoj koaliciji dala na korištenje vazduhoplovnu bazu Indžirlik, odakle su borbeni avioni poletali u napade na militante. SAD smatra da je YPG odvojena od Radničke partije Kurdistana – PKK (koju Turska i njeni saveznici smatraju terorističkom organizacijom) i da je važan partner u borbi protiv ISIS-a.

Erdogan je tada zahtijevao od američke administracije da odmah povuče odluku o naoružavanju. Sada je pozdravio izvrsne odnose sa Sjedinjenim Državama, ali je pritom naglasio da Turska neće prihvatiti borce sirijskih Kurda u regiji iako nije direktno kritikovao američku odluku.

Dodao je da aktivisti YPG-a i njegovo političko krilo neće nikada biti prihvaćeni.

– Nema mjesta za terorističke organizacije u budućnosti naše regije – rekao je Erdogan, i istakao da je svom američkom domaćinu “iskreno prenio svoja očekivanja oko terorističke organizacije Fethulaha Gulena”.

(Blic)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *