Od početka sukoba iz Tel Aviva je letovima Er Srbije prevezeno više od 1.000 putnika iz cijelog regiona, kaže Boško Rupić, direktor za komercijalu i strategiju u Er Srbiji.
Letovi iz Beograda za Tel Aviv su takođe puni – putuju državljani Izraela koji u ovoj situaciji žele da budu sa svojim porodicama, rekao je Rupić.
Ističe da se pomno prati bezbjednosna situacija i da od procjene rizika zavisi da li će avion poleteti. Er Srbija za sada nastavlja da leti za Izrael četiri puta nedeljno.
Na ukupno sedam letova Er Srbije, pet redovnih i dva repatrijacijska, bilo je više od 1.000 putnika iz Srbije, Sjeverne Makedonije, Bugarske, Crne Gore.
– Ti spiskovi su koordinisani od strane Ministarstva spoljnih poslova, naših ambasada, diplomatsko-konzularnih predstavništava u Izraelu i naše države i drugih država – rekao je Rupić i precizirao da je jedan repatrijacijski let realizovan u saradnji vlada Srbije i Sjeverne Makedonije.
Avioni Er Srbije i dalje lete četiri puta nedjeljno za Izrael. U Tel Aviv putuju uglavnom državljani Izraela koji se vraćaju kući – ili na poziv države ili žele da budu u ovoj situaciji sa svojim porodicama, prijateljima.
– Tu postoje jasno definisani bezbjednosni protokoli koji se prate i koji se ažuriraju od strane civilnih vazduhoplovnih vlasti Izraela najprije. Mi smo u stalnoj komunikaciji sa njima, pratimo tzv. notame koji se objavljuju, koji diktiraju navigacione uslove kuda možete da uđete u zemlju, koji su to koridori, koji su bezbjedni. Tako da, da kažem, bezbjednost jeste na prvom mjestu i avion ne bi poletio da situacija nije bezbjedna i po posadu, i po avionu, i po putnike – rekao je Rupić.
Ističe da su u posadi na tim letovima profesionalci koji su ponosni na to što učestvuju u ovako humanom gestu.
– Da evakuišu ljude sa destinacije koja jeste bezbjednosno ugrožena i ne možete samo reći da je to bilo koji let, nije isto kao da letite za Rim ili Madrid i danas za Tel Aviv. Tu ipak postoji jedan humani gest da pomažete nekim ljudima koji su se zadesili na nekoj destinaciji koja je u ovom momentu ugrožena – navodi Rupić.
Navodi da se bezbjednosna situacija konstantno prati i da se na osnovu nje procjenjuje da li će avion poletjeti ili ne.
– Ako postoji bilo kakav rizik da ruta kojom se putuje do Izraela i nazad može da bude ugrožena, postoji jasan protokol šta se radi u takvim situacijama, postoje jasno definisani alternativni aerodromi i gdje se slijeće u slučaju neke nepredviđene situacije – ističe Rupić.
Poziva putnike da prate stanje na letovima Er Srbije, pošto dolazi do otkazivanja karata, pa se mjesta oslobađaju “u hodu”.
Na letovima za ovu nedjelju i dalje ima mjesta.